Černá Hora bude mít novou aerolinii, ToMontenegro

04.01.2021 - EvropaVláda Černé Hory jednala před koncem roku o vzniku nové národní letecké společnosti a zajištění provozu na nejdůležitějších linkách. Ministr pro investice Mladen Bojanič po jednání informoval, že bylo rozhodnuto o založení aerolinie s kapitálem 30 milionů eur. Název nové letecké společnosti je ToMontenegro. Ministr Bojanič dále uvedl, že nový dopravce bude pýchou země a na rozdíl od Montenegro Airlines bude ziskový. Vláda Černé Hory vnímá vlastního leteckého dopravce jako strategicky důležitý pro rozvoj cestovního ruchu v zemi.

Embraer 195 společnosti Montenegro Airlines na letišti v Podgorici (foto: Flo Weiss/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Společnost Montenegro Airlines se kvůli pandemii onemocnění covid-19 dostala do značných finančních problémů. 24. prosince 2020 ministr Bojanič na tiskové konferenci informoval, že aerolinie zastaví provoz. O den později se uskutečnil poslední pravidelný let této společnosti, když Embraer 195 letěl na lince YM103 z Bělehradu do hlavního města Podgorica.

Vláda by chtěla překlenout období do zahájení provozu nové společnosti a zachovat provoz na nejdůležitějších trasách. Rovněž by chtěla udržet zaměstnance, poněvadž počítá s tím, že nový dopravce převezme část pracovníků Montenegro Airlines. Celkovým zájmem je udržet pozice této společnosti, aby uvolněné místo na trhu nebylo vyplněno dravou konkurencí.

Z tohoto důvodu byla projednávaná varianta, že by Montenegro Airlines dále létaly po přechodnou dobu 30-60 dnů. Aby provoz mohl být obnoven, musela by aerolinie uhradit své dluhy vůči řízení letového provozu, letištím a dalším důležitým subjektům. Společnosti rovněž bylo pozastaveno členství v IATA Clearing House, přes které probíhá vyúčtování plateb mezi aeroliniemi a jejich dodavateli. Dále zahraniční dopravci ukončily code-sharingovou spolupráci s Montenegro Airlines.

Štítky