První let Air Montenegro směřoval do Sarajeva

01.06.2021 - EvropaLetoun nové černohorské aerolinie Air Montenegro dnes poprvé vzlétl s cestujícími na palubě. Společnost totiž svým letounem Embraer 195 přepravila z Podgorice do Sarajeva fotbalovou reprezentaci Černé Hory k přátelskému utkání s týmem Bosny a Hercegoviny. Zahájení pravidelných letů je plánováno na 10. června, kdy Air Montenegro začne létat do Bělehradu, a to hned na dvou linkách: z černohorského hlavního města Podgorica šestkrát týdně a dále z přímořského letoviska Tivat až dvanáctkrát týdně.

Odlet fotbalové reprezentace Černé Hory z Podgorice prvním letem Air Montenegro (foto: Vlada Crne Gore)

Koncem června přidá Air Montenegro do své nabídky další dvě linky. Od 27. června budou letouny společnosti létat z Tivatu do Lublaně ve Slovinsku (3x týdně) a Banja Luky v Bosně a Hercegovině (2x týdně). Obě linky budou provozovány rovněž Embraerem 195 pro 116 cestujících. Společnost uvedla, že o otevření těchto dvou spojů rozhodl značný zájem cestujících.

Logo nové černohorské národní aerolinie Air Montenegro (foto: Air Montenegro)

Jak je zřejmé z představeného letového řádu sází Air Montenegro v úvodní fázi provozu na zájem turistů o sezónní lety k moři. Linky z Tivatu do Lublani a Banja Luky neměl ve své nabídce ani předchůdce Montenegro Airlines. Naposledy měl Tivat pravidelné spojení s Banja Lukou v roce 2014, kdy na trase létala krátce společnost B&H Airlines.

Společnost Air Montenegro již před několika dny spustila své webové stránky a zahájila prodej letenek. Zpáteční letenky z Podgorice a Tivatu do Bělehradu začínají na 109 eurech za let v ekonomické třídě. Cestující v této třídě má v ceně letenky zapsané zavazadlo do 23 kilogramů a rovněž možnost bezplatně změnit si letenku až jeden den před odletem. Zpáteční letenky v business class jsou od 250 eur a cestující má v ceně dvě zapsaná zavazadla do 23 kilogramů. Letenky jsou měnitelné a plně refundovatelné.

Vítězný návrh na zbarvení letadel Air Montenegro (foto: Air Montenegro)

Koncem května zástupci Air Montenegro představili na tiskové konferenci logo a livery nové aerolinie. V mezinárodní soutěži vybrala odborná porota návrh ruského grafického designera Maxima Arbuzova. Na livery letadel byl zachován motiv hlavy orla, který používaly Montenegro Airlines. Nová značka má být zaváděna postupně, livery by měly obě letadla získat do začátku platnosti zimního letového řádu. Do té doby mají létat oba embraery bez zbarvení.

Tisková konference vlády Černé Hory na níž bylo představeno logo a livery letadel Air Montenegro (foto: Vlada Crne Gore)

Témata