Společnosti Air Montenegro hrozí vážné finanční problémy

09.12.2022 - EvropaPodle serveru Simple Flying hrozí letecké společnosti Air Montenegro vážné finanční potíže. Air Montenegro přitom teprve minulý týden oznámila plán v létě 2023 nově létat kromě Prahy také do Brna a do Bratislavy. Společnosti akutně hrozí, že jí přes zimu dojdou likvidní prostředky. Stát Černá Hora nechce své aerolinii ovšem finančně nijak pomoci, protože nedokáže zajistit, aby tato pomoc byla v souladu s pravidly Evropské unie. Těmi se Černá Hora zavázala od 30. června 2020 řídit, neboť podala žádost o členství v Evropské unii.

Embraer 195 společnosti Air Montenegro na charterovém letu na letišti Erfurt, květen 2022 (foto: JoJoAV, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Opakuje se tak problém, který stál za pádem Montenegro Airlines a jejího nahrazení na trhu právě společností Air Montenegro. Když černohorská vláda loni založila společnost Air Montenegro, poskytla jí 30 milionů eur jako počáteční kapitál. To není mnoho, a tak není divu, že letecká společnost potřebuje pro přežití letošní zimy přísun dalšího čerstvého kapitálu. Air Montenegro má za sebou velmi dobrou letní sezónu, avšak vysoce sezónní charakter černohorského trhu znamená, že pro společnost je velmi obtížné přečkat slabé zimní období. Čerstvý kapitál však společnost potřebuje také proto, aby mohla rozšířit svou flotilu a síť destinací. To by jí mohlo v budoucnu pomoci generovat další příjmy.

Společnost Air Montenegro je státní letecká společnost založená v únoru 2021. Komerční lety zahájila v červnu 2021. Jejími základnami jsou letiště v Podgorici a Tivatu. Společnost provozuje flotilu dvou letadel Embraer 195 a další dvě letadla tohoto typu má objednány.

Vedení společnosti Air Montenegro během nedávného jednání s vládou Černé Hory chtělo, aby vláda zahájila proces restrukturalizace společnosti. Avšak ani to není v souladu s černohorským právem. Takový postup lze aktuálně v Černé Hoře zahájit pouze u společností, které fungovaly nejméně po dobu tří let. V tomto kontextu je tak otázkou, zda minulý týden oznámené nové linky společnost vůbec zprovozní. Intenzivní jednání mezi vedením společnosti a vládou Černé Hory nicméně pokračují.

Témata