Vláda Černé Hory koupila dva Embraery 195 pro novou aerolinii

24.02.2021 - EvropaVloni během vánočních svátků ukončila provoz letecká společnost Montenegro Airlines. Státem vlastněná aerolinie se dostala kvůli pandemii koronaviru do značných ztrát a nová vláda země již nebyla ochotna společnosti poskytnout další finanční injekci. Od zastavení letů Montenegro Airlines začala vláda Černé Hory pracovat na vzniku nového leteckého dopravce. Název nové aerolinie je prozatím ToMontenegro.

Embraer 195 v barvách Montenegro Airlines (foto: Montenegro Airlines)

Minulý týden vláda Černé Hory oznámila, že zakoupila dva letouny Embraer 195 od leasingové společnosti GECAS za částku 21,5 milionů dolarů. Oba letouny dříve létaly u Montenegro Airlines a po ukončení provozu byly odstaveny na mezinárodním letišti v Podgorici.

Představitelé vlády uvedly, že zakoupením těchto letadel se stát vyhne nákladům ve výši 43 milionů dolarů, jež zahrnují zejména 39 milionů dolarů za předčasné ukončení pronájmu těchto letadel, které by byly společností GECAS účtovány. Do konce pronájmu obou letadel zbývalo podle serveru Flightglobal ještě osm let.

Zakoupení dvou letadel je důležitým krokem směrem k zahájení letů ToMontenegro, ke kterému by mělo dojít 1. června 2021. Podle původních prohlášení měla nová aerolinie létat se třemi Embraery 195. V současnosti vládá hledá poradenskou společnost, která by dokončila byznys plán a pomohla s etablováním nové letecké společnosti. Vláda vnímá vlastního leteckého dopravce jako strategicky důležitý podnik pro rozvoj cestovního ruchu v zemi.

Montenegro Airlines založila jugoslávská vláda v roce 1994, první let se uskutečnil až v roce 1997. Po vyhlášení nezávislosti Černé Hory se společnost stala národním leteckým dopravcem této balkánské země. V loňském roce společnost provozovala tři Embraery 195 a jeden Fokker 100.

Témata