Montenegro Airlines končí, vláda založí novou aerolinii

25.12.2020 - EvropaLetecká společnost Montenegro Airlines, která se kvůli pandemii koronaviru dostala do značných problémů ukončí svou činnost. O konci státem vlastněné aerolinie informoval na čtvrteční tiskové konferenci černohorský ministr pro investice Mladen Bojanič. Montenegro Airlines zastaví veškerý provoz již zítra.

Montenegro Airlines provozují tři letouny Embraer 195 (foto: Aktug Ates/Wikimedia Commons - GFDL 1.2)

Společnost tvrdě zasáhla pandemie koronaviru a v posledních měsících se potýkala s nedostatkem hotovosti. Zaměstnancům tak bude potřeba zaplatit dlužné mzdy, které jsou vypláceny nyní 2-3 měsíčním zpožděním. Celkové náklady na ukončení činnosti Montenegro Airlines se budou pohybovat okolo 50 milionů eur.

Předchozí černohorská vláda plánovala záchranu ztrátového národního leteckého dopravce formou státní podpory. Dokonce byl přijat vloni plán na záchranu aerolinie počítající s finanční injekcí ve výši 155 milionů eur v příštích pěti letech. Začátkem prosince však byla jmenována nová vláda, v níž poprvé od roku 1991 chybí socialisté. Tato nová vláda již nebyla příliš nakloněna dřívějšímu plánu na záchranu státní aerolinie.

Dále Montenegro Airlines provozují jeden Fokker 100 (foto: Wo st 01/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0 DE)

Jen za prvních devět měsíců letošního roku totiž vytvořily Montenegro Airlines ztrátu ve výši 15 milionů eur. V loňském roce hospodařily se ztrátou 8,7 milionů eur. Vzhledem k tomu, že aerolinie v současnosti provozuje pouze čtyři letouny, tři Embraery 195 a jeden Fokker 100, byla vloni plánovaná finanční pomoc nebývale velkorysá.

Současně s rozhodnutím o ukončení provozu Montenegro Airlines rozhodla vláda Černé Hory o vzniku nové letecké společnosti, které poskytne potřebný kapitál na rozjezd. Národního leteckého dopravce vnímá jako strategicky důležitou pro rozvoj cestovního ruchu. Nová aerolinie by měla zahájit provoz ještě před začátkem letní sezóny 2021. Bližší podrobnosti k nové letecké společnosti zatím nebyly zveřejněny.

Štítky