Israir chce otevřít první linku mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty

08.09.2020 - Asie & AustrálieIzraelská letecká společnost Israir se připravuje na zahájí pravidelných letů do Spojených arabských emirátů. Společnost požádala o sloty pro osm rotací týdně mezi Tel Avivem a Dubají. O záměru Israir informovala v neděli agentura Reuters.

Israir - Airbus A320 (foto: Oyoyoy/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

Jedná se o konkrétní výsledek poté, co Izrael a Spojené arabské emiráty oznámily v srpnu navázání diplomatických styků. Koncem srpna přistál v Abú Dhabí let El Al Israel Airlines s izraelskou a americkou delegací na palubě. Tomuto historickému letu povolila přelet nad svým územím Saúdská Arábie.

Podle agentury Israir již požádal letecké úřady obou zemí o povolení pro zahájení letů a na Ben Gurionově letišti v Tel Avivu o sloty. Saúdská Arábie před několika dny oznámila, že povolí přelety pro všechny lety mezi Spojenými arabskými emiráty a Izraelem, což přinese výrazné zkrácení doby letu.

Israir je po společnostech El Al a Arkia třetí největší aerolinií v Izraeli. Společnost založená v roce 1989 se zaměřuje především na pravidelné lety do turistických destinací. V současnosti Israir provozuje čtyři Airbusy A320 a tři ATR 72-500.

Agentura Reuters uvedla, že El Al za současného stavu plánuje pouze nákladní lety do Spojených arabských emirátů. Podle vyjádření mluvčího společnost zatím nepožádala o potřebná povolení pro zahájení letů. Vzhledem k epidemiologické situaci v Izraeli v současnosti El Al neprovozuje žádné osobní lety. Provoz linek je přerušen nejméně do konce září.

Témata