El Al uskuteční historický let do Abú Dhabí

30.08.2020 - Asie & AustrálieV pondělí 31. srpna se uskuteční historicky první let El Al Israel Airlines z Tel Avivu do Abú Dhabí. Na palubě letadla bude izraelská a americká delegace. Společnost pro tento let vypraví Boeing 737-900ER registrace 4X-EHD, který byl v přední části trupu nad okénky pilotní kabiny opatřen nápisem mír v arabštině, angličtině a hebrejštině.

Umistňování nápisu mír ve třech jazycích nad pilotní kabinu (foto: El Al Israel Airlines/Twitter)

Podle letového řádu zveřejněného izraelskou správou letišť bude let do Abú Dhabí označen kódem LY971, zpáteční pak LY972. Číselné označení letů odpovídá telefonní předvolbě Spojených Arabských emirátů a Izraele. Odlet z Ben Gurionova letiště je plánován na 10:00 místního času.

Let se uskuteční poté, co Izrael a Spojené arabské emiráty oznámily, že se dohodly na navázání diplomatických styků. Delegace přijíždějící do hlavního města Spojených arabských emirátů bude jednat o možnostech spolupráce mezi oběma zeměmi.Očekává se, že se rovněž bude jednat o otevření pravidelného leteckého spojení mezi oběma státy. K tomu bude potřeba nejdříve uzavřít bilaterální dohodu, která by dala letům potřebný rámec.

Nápis mír na Boeingu 737-900ER společnosti El Al (foto: El Al Israel Airlines/Twitter)

Před zahájením komerčních letů bude nutné vyřešit problém s přelety Saúdské Arábie, která neuznává Izrael a rovněž nepovoluje přelety izraelských letadel ani letadel jiných zemí směřujících do Izraele. Nedávno však Saúdská Arábie povolila společnosti Air India přelety přes své území pro pravidelnou linku z Dillí do Tel Avivu. Pokud by Saúdská Arábie přelety nepovolila, letouny by musely obletat její území a také Jemenu, tedy velkou část Arabského poloostrovu.

Zatím není jisté, jestli Saúdská Arábie povolí přelet svým vzdušným prostorem pro zítřejší historický let El Al. Podle serveru The Times of Israel požádal Izrael saúdskoarabské úřady o povolení přeletu. Podle izraelských médií Saúdská Arábie zatím na žádost nereagovala. Izraelská asociace dopravních pilotů zveřejnila plánovanou trasu letů v případě, že bude povolen let na Saúdskou Arábií.

Trasa letu El Al do Abú Dhabí v případě, že bude povolen přelet Saúdské Arábie (zdroj: Israeli Airline Pilots Association/Twitter)

To, že se ve vztazích obou Izraele a Spojených arabských emirátů něco mění, signalizovaly dva nákladní lety společnosti Etihad Airways v květnu a červnu do Tel Avivu s pomocí určenou pro Palestince v boji proti onemocnění covid-19.

Témata