El Al zvažuje nové linky z Izraele do Manily, Melbourne a Seattlu

14.08.2023 09:30 - Asie & AustráliePodle serveru aviationweek.com zvažuje dopravce El Al Israel Airlines zavedení přímých spojů z letiště Bena Guriona u Tel Avivu do filipínského hlavního města Manily, největšího města v Austrálii Melbourne a největšího města na severozápadě USA, Seattlu. Právě USA jsou pro El Al jedním z nejdůležitějších trhů. El Al obsluhuje v současnosti v USA pět destinací: Boston, Miami, Los Angeles, Newark a New York-JFK. V září k nim má přibýt šestá destinace - Fort Lauderdale na Floridě.

Linky opačným směrem podpořilo saudskoarabské rozhodnutí otevřít svůj vzdušný prostor všem dopravcům, včetně přeletům letadel z Izraele. Po té, co podobné rozhodnutí napodobil i Omán, ušetří El Al na letech směrem do Asie až dvě hodiny letu. To se hodí především na letech do Tokia-Narity. Od října přidá El Al také lety do Dillí a obnoví linku do Bombaje. Podle dopisu o záměru s australskou provincií Victoria jsou též známy detaily připravované linky do Melbourne. Ta má začít v červnu 2024 a El Al ji má obsluhovat 3x týdně.

El Al má letku 45 letadel. Šestnáct z nich je typu Boeing 737-800 v konfiguraci 16 sedaček obchodní a 150 ekonomické třídy, osm větších letadel 737-900ER, dvanáct Boeingů 787-9, čtyři 787-8 a šest letadel Boeing 777-200ER.

Boeing 787-8 Dreamliner společnosti El Al, únor 2020 (autor: LLHZ2805, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Rovněž dceřiná společnost Sun d’Or plánuje nové linky, které cílí především na izraelské cestovatele hledající zajímavou dovolenou. Nově má Sun d’Or spojit Tel Aviv s Lublaní, Paphosem a Tivatem. V hledáčku dopravce jsou rovněž destinace jako je Istanbul, Neapol, Porto a Záhřeb.

Sun d’Or má flotilu 5 letadel Boeing 737-800, který pro tuto dceřinou společnost provozuje El Al a AirExplore.

Témata