Let El Al musel nouzově přistát v Antalyi, odmítli mu tam natankovat palivo

01.07.2024 01:40 - Asie & AustrálieBoeing 737-800 letecké společnosti El Al Israel Airlines letící na letu LY5102 z Varšavy do Tel Avivu musel v neděli nouzově přistát na letišti v turecké Antalyi. Důvodem byla urgentní potřeba lékařského ošetření pro jednoho z cestujících. Ten byl po přistání okamžitě převezen do nemocnice.

El Al Israel Airlines - Boeing 737-800 (ilustrační foto: Aero Icarus/Flickr - CC BY-SA 2.0)

Posádka letadla chtěla v Antalyi ještě před dalším letem do Tel Avivu doplnit palivo. Nicméně nastaly komplikace. Nejdříve bylo požadováno „povolení k tankování paliva“, které El Al neměl. Poté, když se situace vyřešila, odmítli zaměstnanci letiště čerpat palivo izraelskému letadlu. Odmítnout poskytnout palivo je přitom v rozporu s mezinárodními dohodami a pravidly v letecké dopravě.

Po více než pěti hodinách na letišti v Antalyi, během kterých cestující nesměli vystoupit z letadla, se posádka rozhodla přeletět na řecký ostrov Rhodos, kam let trval jen 38 minut. Po doplnění paliva na Rhodosu let El Al pozdě večer pokračoval do Izraele. Let, který měl trvat 3 hodiny a 40 minut, se tak nakonec protáhl na více než 11 hodin.

Přelet z Antalye na Rhodos, jak jej zaznamenal Fightradar24 (zdroj: Flightradar24)

Celé události věnovaly velkou pozornost izraelská média. Důvodem jsou napjaté vztahy mezi Izraelem a Tureckem, které se výrazně zhoršily vloni na podzim po vypuknutí konfliktu v Gaze. V reakci na situaci v Izraeli pozastavily Turkish Airlines začátkem října 2023 své lety do Tel Avivu a od té doby je neobnovily. Izraelské aerolinie neprovozují pravidelné lety do Turecka již 17 let. Mezi Izraelem a Tureckem tak neexistuje přímé letecké spojení a cestující musí přestupovat ve třetích zemích.

Témata