Israir Airlines ruší sobotní lety, nebude létat během šabatu

22.04.2021 - Asie & AustrálieIzraelská letecká společnost Israir Airlines přestala létat v sobotu, kdy je šabat, židovský den odpočinku. Společnost přerušuje provoz večer a opět jej obnovuje v sobotu večer. Tento krok přichází čtyři měsíce poté, co aerolinii získali izraelští podnikatelé Rami Levy a Shalom Haim.

Israir nyní ruší všechny dříve plánované lety na páteční noc a sobotu, kdy je svátek šabat. Před touto změnou operovala společnost v sobotu méně letů než v jiné dny. Zájem o lety v sobotu je totiž ze strany izraelských cestujících o něco menší.

Airbus A320 společnosti Israir Airlines na novém letišti v Eilatu (foto: Oyoyoy/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Hlavním důvodem přerušení provozu v době šabatu je víra a dodržování židovských svátků ze strany nového spolumajitele Rami Levyho. Tento izraelský podnikatel provozující síť supermarketů a kaváren nechává všechny své podniky o šabatu zavřené. Rozhodnutí výrazně sníží nabídku sobotních letů na vnitrostátní lince mezi Tel Avivem a Eilátem a jediným dopravcem létajícím na této trase v sobotu bude konkurenční Arkia.

Jako první začal přerušovat provoz na šabat a další náboženské svátky od 80. let národní dopravce El Al Israel Airlines. Stalo se tak na základě rozhodnutí izraelské vlády, ve které měly zastoupení menší ortodoxní strany. Vloni podobné opatření zavedla společnost Sun d'Or spadající pod El Al. Jedinou izraelskou leteckou společností, jež v době šabatu nyní létá, jsou Arkia Israeli Airlines.

Přerušování provozu na šabat se promítá do hospodaření izraelských leteckých společností a způsobuje jim i provozní komplikace zejména u delších letů. Letový řád musí počítat s dostatečnou časovou rezervou pro případná zpoždění, aby let přistál ještě před pátečním západem slunce. V minulosti byly El Al nuceny několikrát divertovat své lety jen z důvodu, aby se neletělo v době šabatu.

Letecká společnost Israir Airlines byla prodána letos v lednu v aukci poté, co se její dosavadní vlastník, holding IDB Group ocitl v platební neschopnosti. Vítězem se stala skupina BGI Investments, kterou kontrolují podnikatelé Rami Levy a Shalom Haim. Israir je třetím největším leteckým dopravcem v Izraeli. Společnost se specializuje na přepravu turistů do dovolenkových destinací, do kterých prodává i pobytové zájezdy.

Témata