Israir uskutečnil historický let do Bahrajnu

26.09.2020 - Asie & AustrálieIzraelská letecká společnost Israir Airlines uskutečnila tento týden historicky první let do Bahrajnu. Stalo se tak jen týden poté, co Izrael a Bahrajn podepsaly ve Washingtonu dohodu o navázání diplomatických styků.

Israir - Airbus A320 (ilustrační foto: Oyoyoy/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

Letoun Airbus A320 registrace 4X-ABI odstartoval ve středu 23. září z Tel Avivu a proletěl saúdskoarabským vzdušným prostorem a přistál v Manamě, hlavním městě Bahrajnu. Jednalo se o vůbec první přistání izraelského letadla v Bahrajnu.

Trasa historického letu Israir do Bahrajnu, jak jej zaznamenal Flighradar24 (zdroj: Flightradar24.com)

Na palubě letu Israir byla izraelská delegace, která přiletěla do Království Bahrajn prodiskutovat možnosti rozvoje vzájemné spolupráce po podpisu o normalizaci diplomatických vztahů. Týž den se delegace vrátila zpět do Izraele. Podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahu proběhla mezi Izraelem a Bahrajnem diskuse, jak rychle přidat další dohody a přeměnit mír na ekonomický, technologický a turistický mír.

Let Israir se tak formálně podobá nedávnému historickému letu El Al Israel Airlines do Spojených arabských emirátů, který se uskutečnil koncem srpna. Nicméně izraelskou delegaci v Bahrajnu na rozdíl od Abú Dhabí nečekal slavnostní přivítací ceremoniál. Bahrajnská media o příletu izraelské delegace předem ani neinformovala.

Bahrajn oznámil navázání diplomatických vztahů krátce poté, co stejný krok učinily Spojené arabské emiráty. Bahrajn je v pořadí čtvrtou arabskou zemí, která uznala Izrael a navázala s ním diplomatické styky. Bohaté království je velmi blízkým spojencem Saúdské Arábie a je pravděpodobné, že styky s Izraelem navázal se souhlasem svého partnera. Sama Saúdská Arábie dala najevo, že zatím není připravena uznat Izrael a normalizovat s ním vztahy.

Témata