Israir plánuje flotilu složenou výhradně z A220

28.01.2021 - Asie & AustrálieNedávno získala společnost Israir nového vlastníka BGI Investments. Ten se začal zabývat strategií společnosti po skončení současné pandemie koronaviru. Součástí plánu do budoucna je také unifikace flotily. Nyní provozované čtyři Airbusy A320 a tři ATR 42-500 by měly být nahrazeny letouny Airbus A220. Uvedl to ředitel Israir Uri Sirkis v rozhovoru pro izraelský deník Globes.

Z rozhovoru nevyplývá, kterou verzi A220 by chtěl Israir provozovat. Nicméně dříve tato izraelská společnost projevila zájem o A220-300. Sirkis v rozhovoru uvedl, že některá letadla bude společnost vlastnit a další budou pronajmuta.

Letoun Airbus A220-300 (foto: Romain Coupy/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Předseda představenstva Israir Shalom Haim očekává pro letošní rok částečné oživení. Úrovně roku 2019 by měla společnost dosáhnout v posledním čtvrtletí roku 2022.

BGI Investments zaplatily za 75% podíl v Israir 160 milionů šekelů (v přepočtu 48,7 milionu dolarů). To ocenilo celou aerolinii na zhruba 210 milionů šekelů. Noví vlastníci doufají, že se jím podaří hodnotu aerolinie výrazně zvýšit a v letech 2023-24 dosáhne hodnoty až 500 milionů šekelů.

Podle Sirkise v budoucnu zůstanou v Izraeli jen dvě velké letecké společnosti. Tím naznačil možnost sloučení nebo převzetí konkurenční aerolinie Arkia. Další možností je spojení El Al s některou z těchto společností.

Israir dále zkoumá možnost, že by nelétaly o šabatu. Podle Haima je respektování šabatu součástí DNA judaismu. V případě, že by management toto opatření přijal, aerolinie by se připojila k El Al Israel Airlines, která v tento den nelétá.

Témata