Israir chce létat do egyptského Šarm aš-Šajchu

17.03.2021 - Asie & AustrálieLetecká společnost Israir Airlines požádala podle izraelských médií o povolení létat do egyptského Šarm aš-Šajchu. Podle žádosti chce izraelská aerolinie provozovat až dva lety denně.

Lety by byly určeny pro Izraelce mířící na dovolenou do tohoto přímořského letoviska na jihu Sinajského poloostrova. Společnost chce tak nabídnout turistům nový cíl v době omezeného cestování kvůli pandemii covid-19.

Israir - Airbus A320 (foto: Oyoyoy/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

V případě povolení by byl Israir vůbec první izraelskou leteckou společností létající pravidelně do Šarm aš-Šajchu. Vedle letů z Tel Avivu by měly být v provozu také lety z Haify.

Kvůli zvýšení bezpečnosti před možnými útoky islámských teroristů buduje egyptská vláda kolem celého letoviska betonovou zeď. Ta je dlouhá 22 kilometrů a šest metrů vysoká, do letoviska je možné vstoupit jednou ze čtyř bran.

Důvěrou v bezpečnost v Šarm aš-Šajchu otřásla série bombových útoků vůči turistickým objektům, ke které došlo v roce 2005. V roce 2015 pak došlo k výbuchu a následnému zřícení Airbusu A321 ruské společnosti Metrojet, jež startoval z mezinárodního letiště v Šarm aš-Šajchu.

Témata