Ruský Airbus A321 havaroval na Sinaji

31.10.2015 - EvropaAirbus A321 (EI-ETJ) ruské letecké společnosti Kolavia operující pod značkou Metrojet havaroval dnes časně ráno v Egyptě. Letoun odstartoval v 5:49 místního času k charterovému letu 7K 9268 z letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu. Podle údajů serveru Flightradar24 letoun vystoupal do výšky 33500 stop, poté začal prudce klesat a zřítil se v oblasti středního Sinaje. Poslední kontakt s letadlem byl v 6:12 místního času. Havárii letadla v sobotu dopoledne potvrdil egyptský předseda vlády Sherif Ismail. Egyptské úřady uvedly, že záchranáři nalezli trosky letounu v těžko přístupné oblasti 35 kilometrů jižně od města El-Ariš.


Egyptský předseda vlády Sherif Ismail na místě havárie (Zdroj: RT/YouTube)

Na palubě ruského airbusu bylo 217 cestujících a sedm členů posádky. V průběhu dne egyptská státní informační služba informovala, že havárii nikdo nepřežil. Egyptské úřady upřesnily, že na palubě letadla bylo 214 Rusů a 3 Ukrajinci. Katastrofa Airbusu A321 společnosti Kolavia se tak stala nejhorším neštěstím v dějinách ruského civilního letectví. Ruský prezident Vladimír Putin vyhlásil 1. listopad dnem smutku za oběti havárie.

Metrojet - Airbus A321
Havarovaný Airbus A321 v barvách Metrojet (foto: Sergey Korovkin/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Radikální islamisté, kteří operují na Sinajském poloostrově, zveřejnili na internetu video s údajným sestřelením ruského letounu. Egyptské bezpečnostní složky však uvedly, že nic nenasvědčuje tomu, že by letoun byl sestřelen. Vyšetřovatelé se domnívají, že příčinou havárie byla technická závada.


Oběti leteckého neštěstí jsou přepravovány vrtulníky z vojenské základny Kabret do Káhiry (Photo by Mostafa El Shemy/Anadolu Agency/Getty Images)

Havarovaný letoun byl vyroben v roce 1997 a tentýž rok dodán leasingové společnosti ILFC. A321 pak létal v letech 2003-10 u libanonské společnosti MEA – Middle East Airlines, poté do roku 2012 u turecké Onur Air. Poté byl pronajat ruské společnosti Kolavia.

Štítky