Letoun El Al s izraelskou a americkou delegací letí přes Saúdskou Arábii

31.08.2020 - Asie & AustrálieV 11:21 místního času odstartoval z Ben Gurionova letiště v Tel Avivu historicky první let společnosti El Al Israel Airlines do Abú Dhabí. Na palubě je izraelská a americká delegace, která bude v hlavním městě Spojených arabských emirátů jednat o možnostech spolupráce s Izraelem, poté co obě země v polovině srpna oznámily navázání diplomatických vztahů.

V americké delegaci Jared Kushner, poradce Donalda Trumpa a také Robert O'Brien, poradce prezidenta pro národní bezpečnost. Izraelskou delegaci vede Meir Ben Shabbat, šéf izraelské Rady národní bezpečnosti. Členy jsou zástupci úřadu premiéra, ministerstev a poradci.

Jak jsme informovali včera, Boeing 737-900ER, kterým delegace letí, byl polepen nápisem mír v arabštině, angličtině a hebrejštině. Letoun je stejně jako další stroje El Al vybaven protiraketovým systémem.

Historickým průlomem je také to, že Saúdská Arábie povolila přelet nad svým územím. Jedná se vůbec o první let společnosti El Al, který saúdskoarabským vzdušným prostorem přeletěl. Před 16. hodinou místního času má letoun přistát na mezinárodním letišti v Abú Dhabí, kde budou delegace přivítány před prezidentským terminálem.

Témata