Bamboo Airways přestanou létat do Evropy

23.10.2023 12:16 - Asie & AustrálieVietnamská letecká společnost Bamboo Airways začátkem listopadu přestane provozovat dálkové lety do Evropy. Společnost před několika dny uzavřela možnost rezervací na své pravidelné linky z Hanoje a Ho Či Minova Města do Frankfurtu, své poslední evropské destinace. Podle rezervačního systému společnosti se má poslední let z Hanoje do Frankfurtu uskutečnit 30. října a z Ho Či Minova Města do Frankfurtu 2. listopadu.

Bamboo Airways - Boeing 787 Dreamliner (foto: Colin Cooke Photo/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Tento týden dojde k dříve zveřejněnému ukončení pravidelných letů Bamboo Airways do Londýna. Poslední let na londýnské letiště Gatwick je plánován na středu 25. října. Dále společnost zrušila své pravidelné linky ze dvou největších vietnamských měst do Melbourne a Sydney v Austrálii.

Připomeňme, že Bamboo Airways plánovaly před vypuknutím pandemie Covid-19 zahájit pravidelné lety do Prahy. Na podzim 2019 společnost uspořádala v Praze velkolepé představení nové linky z Hanoje. Linka měla být otevřena koncem března 2020 a byl i zahájen prodej letenek. Nicméně kvůli nástupu onemocnění Covid-19 a zavedení cestovních restrikcí nakonec k zahájení letů do Prahy nedošlo. Později po zrušení opatření se Bamboo Airways již k lince do Prahy žádnými konkrétními plány nevrátily. Místo Prahy pak společnost plánovala otevření linky do Mnichova, nicméně ani lety do bavorské metropole nebyly nikdy zahájeny.

Dreamliner Bamboo Airways na londýnském letišti Heathrow (foto: Bamboo Airways)

Zakladatelem společnost Bamboo Airways je vietnamská skupina FLC Group. Vloni na jaře byl zakladatel a další klíčoví lidé v FLC zadrženi kvůli údajné manipulaci s akciovým trhem. Mezitím vietnamský úřad civilního letectví zahájil dohled nad Bamboo Airways. O několik měsíců bylo oznámeno, že dopravce bude potřebovat nového strategického investora. Z webu a letadel zmizely odkazy na zakladatele a mateřskou společnost FLC Group. Letos v červnu se stala novým vlastníkem aerolinie skupina Him Lam Group.

Podle dostupných informací v současnosti v Bamboo Airways probíhá restrukturalizace společnosti. Podle serveru Vietnam Net aerolinie v červnu oznámila ztrátu za rok 2022 ve výši 17,6 bilionů dongů (715 milionů dolarů). Společnost vykazuje záporný kapitál ve výši 835 miliard dongů (33 milionů dolarů). Podle článku byla ztráta Bamboo Airways mnohem vyšší než ztráta největší domácí letecké společnosti Vietnam Airlines. Koncem září agentura Reuters informovala, že Bamboo Airways mají problém s vyplácením mezd pilotům a okolo 30 zahraničních pilotů v posledních dvou měsících ze společnosti odešlo.

Témata