Vistara se sloučí s Air India, Singapore Airlines získají čtvrtinový podíl v indickém národním dopravci

04.12.2022 - Asie & AustráliePo převzetí společnosti Air India firmou Tata Sons následuje očekávaný krok, který by měl dále posílit indického vlajkového dopravce. Tata Sons totiž již dříve založila leteckou společnost Vistara, ve které měla 51 % a zbytek vlastnily Singapore Airlines. Po převzetí Air India nedávalo smysl, aby Tata Sons měla dvě letecké společnosti, které si konkurují, a tak před časem se management rozhodl, že bude usilovat o sloučení obou aerolinií.

Airbus A320 indické aerolinie Vistara (foto: Anna Zvereva/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Nyní Tata Sons a Singapore Airlines (SIA) potvrdily, že se dohodly na spojení Air India a Vistara. Fúze by měla dokončena do března 2024 v závislosti na schválení regulačními úřady. Součástí dohody je také investice Singapore Airlines ve výši 250 milionů dolarů, za což získá podíl v Air India ve výši 25,1 %. Singapurský dopravce se rovněž zavázal, že v případě potřeby poskytne Air India další finance k financování expanze a zajištění provozu.

„Spojení společností Vistara a Air India je důležitým milníkem na naší cestě k tomu, aby se Air India stala leteckou společností světové úrovně. Transformujeme společnost Air India s cílem poskytovat skvělé zákaznické zkušenosti, vždy a každému zákazníkovi. V rámci této transformace se Air India zaměřuje na růst své sítě a flotily, modernizaci nabídky pro cestující, zvýšení bezpečnosti, spolehlivosti a včasnosti letů. Jsme potěšeni příležitostí vytvořit silnou společnost Air India, která bude nabízet jak full-service, tak nízkonákladové služby na domácích i mezinárodních linkách," uvedl N. Chandrasekaran, předseda představenstva Tata Sons.

Mapa vnitrostátních linek Vistara (foto: airvistara.com)

Spojení Air India a Vistara znamená výrazné posílení indického národního dopravce, který bude působit také v segmentu nízkonákladových letů. Tata Sons se totiž dříve dohodly s malajskou společností AirAsia Berhad o převzetí jejího podílu v AirAsia India. Úplné převzetí bylo po schválení indickými úřady dokončeno tento týden. Tato indická low-cost aerolinie je nyní součástí skupiny Air India.

Letecká společnost Vistara byla založena jako společný podnik mezi Tata Sons a Singapore Airlines v roce 2013. Provoz zahájila v lednu 2015 prvním letem z Dillí do Bombaje. Jedná se o full-service aerolinii, která se snaží cestujícím nabídnout vysoký komfort. Zprvu se zaměřila na pokrytí nejdůležitějších linek operovaných z hubu v Dillí. Později přidala také množství spojů operovaných z Bombaje.

Vedle domácích linek společnost létá také na Srí Lanku, Maledivy, do Thajska, Singapuru, Ománu a Saúdské Arábie. V roce 2020 Vistara otevřela svou první dálkovou linku z Dillí na londýnské letiště Heathrow operovanou letouny Boeing 787-9 Dreamliner. V současnosti vedle Londýna v rámci Evropy svými pravidelnými linkami obsluhuje také Frankfurt a Paříž. Flotila společnosti se skládá z 53 letadel: 41 Airbusů A320, pěti A321, pěti Boeingů 737-800 a dvou B787-9. Od svého založení přepravila Vistara více než 35 milionů cestujících.

Témata