TAP Air Portugal létá s A321LR přes Atlantik

02.06.2019 - EvropaLetecká společnost TAP Air Portugal zahájila včera pravidelné lety s Airbusem A321LR přes Atlantský oceán. Dálková verze A321neo nyní létá na nové lince z Porta do Newarku, která je provozována šestkrát týdně.

Airbus A321LR na letišti v Portu před prvním letem do Newarku (foto: TAP Air Portugal)

TAP Air Portugal ve svém statusu na Twitteru uvedly, že se jedná o historický moment ve světě letectví, poněvadž je to první transatlantický let A321LR. Letečtí fanoušci však upozornili, že první let přes Atlantik s tímto typem uskutečnila bez větší publicity kanadská společnost Air Transat, která A321LR poprvé nasadila 15. května 2019 na svou linku z Montrealu do Nantes.

TAP Air Portugal převzaly první Airbus A321LR začátkem dubna a v současnosti mají ve flotile již dva letouny tohoto typu. Letoun má kapacitu 171 cestujících, přičemž 16 full-flat sedadel je v business class, 48 sedadel v premium economy a 107 míst v ekonomické třídě. První A321LR létal v průběhu května na linkách společnosti do Bruselu, Benátek, Tel Avivu, Praia a Sao Tome.

Infografika k Airbusu A321LR, která byla zveřejněna u příležitosti dodávky první letounu TAP Air Portugal (zdroj: Airbus SAS)

Nové A321LR umožní portugalskému dopravci rozšířit svou síť o nové vzdálené destinace, na kterých není tak vysoká poptávka, aby je mohl efektivně obsluhovat svými dálkovými letadly. Druhou možností využití A321LR je zvýšení frekvence letů na stávajících dálkových linkách. Díky těmto možnostem jsou A321LR důležitou součástí plánů TAP Air Portugal na expanzi na dálkových linkách. Vedle linek na východní pobřeží USA a Kanady společnost počítá s nasazením těchto letadel také na spoje do Brazílie.

Témata