Letoun TAP Air Portugal při přistání v Conakry usmrtil dva lidi na motocyklu

03.09.2022 - AfrikaK tragické události došlo v pátek večer na mezinárodní letišti v Conakry v africkém státě Guinea. Letoun Airbus A320neo (registrace CS-TVI) společnosti TAP Air Portugal letící na pravidelné lince TP1492 z Lisabonu do Conakry se okolo 23:40 místního času střetl s motocyklem, který během přistání vjel na dráhu. Osádka motocyklu se srazila s pravým motorem letadla. Střet si vyžádal životy dvou osob, řidiče motocyklu a jeho spolujezdce.

Guinejský úřad civilního letectví (AGAC) zahájil vyšetřování incidentu. Podle dostupných informací se jednalo o zaměstnance letiště mající na starost bezpečnost, kteří před přistáním prováděli kontrolu dráhy. Obvykle bývají takovéto kontroly koordinovány s řízením letového provozu, aby na dráze nepřistávalo žádné letadlo.

Společnost TAP Air Portugal vyjádřilo politování nad celou událostí. Podle portugalské aerolinie byly během přistání dodrženy všechny postupy, přesto nebylo možné střetu zabránit. Všichni cestující a posádka letu jsou v pořádku. Společnost spolupracuje s místními úřady při vyšetřování incidentu.

Odbavovací plocha na mezinárodním letišti v Conakry (foto: Fawaz.tairou/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Témata