Portugalská vláda tlačí na zmenšení společnosti TAP Air Portugal

09.12.2020 - EvropaPandemie koronaviru přišla pro portugalského národního dopravce v mimořádně nevhodnou dobu. TAP Air Portugal v posledních letech hodně investoval do obnovy flotily a rozvoje dálkových linek z Portugalska především do měst v Brazílii a v Severní Americe. Po prodeji podílu Davida Neelmana portugalskému státu na začátku roku 2020 se hlavním akcionářem nejvýznamnější letecké společnosti v Portugalsku stal s 72,5 procenty stát. Ten se zaručil za půjčku společnosti TAP ve výši 1,2 miliard eur. Ovšem momentálně to vypadá, že to nebude jediná potřebná pomoc. V roce 2021 bude potřeba externího financování nejméně na dalších 500 miliónů eur a je dost možné, že finanční injekce bude společnost potřebovat i ve výhledu na roky 2022 a 2023.

foto: Aubury Francon, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0

To se logicky nelíbí portugalským daňovým poplatníkům a vládě. Ta tlačí management společnosti do úsporných opatření - zmenšení flotily o dvacet letadel, zrušení více než dvou tisíc pracovních míst a snížení mezd o 25 %. Teprve pak je vláda ochotna o finanční pomoci na další roky jednat. Vláda premiéra Antónia Costy však s úspornými návrhy naráží nejen na odpor odborů, ale i parlamentu, kde mají jeho sociální demokraté menšinu a který nechce do TAPu již dále státní prostředky nalévat.

Podle insidera, který informoval portugalský deník Eco, je situace jednoduchá - buď bude chtít mít Portugalsko i nadále národního dopravce, pak jej to bude muset stát v nejbližších letech peníze. Dopravce bude muset upravit svoji velikost a náklady podle dostupných peněz. Jinak hrozí reálně varianta bankrotu a ukončení činnosti společnosti TAP Air Portugal.

V listopadu 2020 čítala flotila Airbusů společnosti TAP Air Portugal 88 strojů a dalších 22 airbusů má společnost objednáno. Sídlo společnosti a její hlavní hub se nachází v hlavním městě Lisabonu, vedlejší hub rovněž společnost provozuje v Portu, druhém největším městě země. V roce 2017 společnost dosáhla obratu necelých 3 miliard eur a zisku 23 miliónů eur. Aerolinie má přes 7000 zaměstnanců a provozuje výhradně letadla vyrobená firmou Airbus.

Témata