Podle portugalského deníku se Turkish Airlines zajímají o TAP

01.12.2021 - EvropaPodle portugalského deníku Jornal de Negócios se Turkish Airlines zajímají o portugalského dopravce TAP Air Portugal. Momentálně shromažďují Turci podrobné informace o finanční situaci společnosti. Podle deníku jsou Turkish Airlines ochotny do rozhodujícího podílu v TAP vložit až 1,9 miliardy euro.

Portugalská vláda dosud nebyla oslovena, na dotazy novinářů odpověděli mluvčí obou aerolinek vyhýbavě. Nicméně je obecně známo, že o nalezení vhodného strategického partnera pro aerolinky TAP se Portugalsko marně snaží již několik let.

Airbus A330-900neo dopravce TAP na letišti v Atlantě, červenec 2018 (foto:airbus777, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

TAP Air Portugal (kde TAP je zkratka portugalského názvu Transportes Aéreos Portugueses) je polostátní portugalská letecká společnost s hlavním uzlem na letišti Humberta Delgada v Lisabonu. Další významný hub má společnost v druhém největším městě země, v Portu. TAP je podobně jako Turkish Airlines členem Star Alliance. Flotila TAPu čítala v červnu letošního roku 82 letadel, a to výhradně od výrobce Airbus. Dalších 22 letadel Embraer 190 a 195 a ATR 72-600 létá na regionálních linkách TAP Express provozovanými společnostmi Portugália a White Airways. Průměrné stáří flotily je necelých devět let.

Portugalský stát vlastní ve společnosti rozhodující podíl 72,5 %, soukromé konsorcium Atlantic Gateway vlastní 22,5 % podíl a 5 % drží formou zaměstnaneckých akcií spolupracovníci a zaměstnanci společnosti. Podle informací deníku Jornal de Negócios se Turkish o dopravce zajímá zejména kvůli jeho dálkových linkám do Brazílie a dalších zemí Jižní Ameriky, které by tak mohly vhodně doplnit portfolio dálkových spojení nabízených z Istanbulu.

Uvidíme, zda se z finančního průzkumu budoucí možné akvizice vyvine nějaký konkrétní krok anebo jak se oficiálně vyjádří k tvrzení deníku obě letecké společnosti.

Témata