Oman Air chce vstoupit do aliance Oneworld

27.09.2021 - Asie & AustrálieLetecká společnost Oman Air má zájem vstoupit do globální aliance Oneworld. Za tímto účelem ománská národní aerolinie požádala o pomoc při vstupu do této aliance Qatar Airways. Informovala o tom agentura Reuters, pro kterou Oman Air vyjádřily své přesvědčení, že v době zotavování z pandemie covid-19 budou aliance leteckých společností důležitější než kdykoliv předtím.

Oman Air - Airbus A330-300 (foto: Konstantin von Wedelstaedt/Wikimedia Commons - GFDL 1.2)

Volba Qatar Airways není náhodná. Omán a Katar mají dlouhodobě velmi dobré vztahy. Omán se v roce 2017 nepřipojil k několika arabským zemím, které přerušily diplomatické styky s Katarem a přistoupily k letecké blokádě tohoto emirátu. Dále, Qatar Airways jsou důležitým členem aliance Oneworld od roku 2013 a současným předsedou této aliance je šéf Qatar Airways Akbar Al Baker, který tento post převzal letos v květnu po generálním řediteli Qantas Group Alanu Joyceovi.

Globální aliance Oneworld vznikla v roce 1999 a jejími zakládajícími členy byly letecké společnosti American Airlines, British Airways, Canadian Airlines, Cathay Pacific, Finnair a Qantas. V roce 1999 se k alianci stihly ještě připojit Iberia a LanChile. V současnosti má aliance 14 řádných členů a pokud bychom připočetli jejich dceřiné a dále přidružené aerolinie, je v alianci sdruženo 37 leteckých dopravců.

Z arabských zemí jsou vedle Qatar Airways dalšími členy Royal Jordanian a Royal Air Maroc. Nejnovějším členem Oneworld je americká letecká společnost Alaska Airlines, která vstoupila do aliance koncem března letošního roku.

Témata