Nové linky a lety, které nejvíce zaujaly čtenáře Airways.cz v roce 2022

01.01.2023 - Česká republikaPo celosvětovém útlumu letecké dopravy v důsledku pandemie Covid-19 byl rok 2022 ve znamení oživení. Letecké společnosti postupně obnovovaly vybrané linky, které byly pozastaveny během pandemie. Vedle nich se objevily také nové linky a charterové lety. Které nové spoje nejvíce zaujaly čtenáře Airways.cz? Připravili jsme seznam deseti nejčtenějších článků na toto téma.

10. Eurowings se vrátí do Košic, spojí je opět s Düsseldorfem

Eurowings - Airbus A319 (foto: Anna Zvereva/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Po téměř dvouleté přestávce získaly Košice díky společnosti Eurowings opět pravidelné letecké spojení s německým Düsseldorfem. Na první obnovený let byl nasazen Airbus A220-300 lotyšské společnosti airBaltic. Během letního letového řádu byla linka provozována třikrát týdně letouny Airbus A319/A320. Eurowings začal létat do Košic v zimní sezóně 2018/19 poté, co východoslovenské město uspělo ve facebookovém hlasování o nových destinacích.

9. Van Air Europe má spojit Portorož s Brnem a Prahou

Let L-410UVP-E společnosti Van Air Europe (foto: Simply Aviation/Wikimedia Commons - CC BY 2.0)

Na podzim jsme informovali o zajímavém plánu na provoz pravidelných linek ze slovinského letoviska Portorož do Brna a Prahy. Záměr o provozu linek podepsalo letiště v Portoroži s českou leteckou společností Van Air Europe. Ta má zkušenost s provozem linek v sousedním Chorvatsku, kde do poloviny letošního roku létala se svými letadly L-410 na vnitrostátních linkách pro místní společnost Trade Air.

8. Air Montenegro bude létat mezi Prahou a Tivatem

Air Montenegro - Embraer 195 (foto: Air Montenegro)

V prosinci oznámila černohorská národní aerolinie Air Montenegro, že v letní sezóně 2023 bude provozovat sezónní linku z Tivatu do Brna a zdvojnásobí počet letů z Tivatu do Prahy ze dvou na čtyři týdně. Pro brněnské letiště se bude jednat po dlouhé době o zcela novou pravidelnou linku. Dále Air Montenegro v příštím roce zahájí pravidelné lety z černohorského hlavního města Podgorica do Bratislavy.

7. Čedok dal do prodeje zájezdy s odlety z Českých Budějovic. Přímé lety budou na Rhodos a do Antalye

Charterové lety Čedoku z Českých Budějovic (zdroj: Čedok)

V prosinci informovala cestovní kancelář Čedok, že její klienti z Jihočeského kraje a jeho okolí budou moci v letní sezóně 2023 poprvé letět na dovolenou z letiště v Českých Budějovicích. Čedok dal totiž do prodeje pobytové zájezdy do Řecka a Turecka s odletem z jihočeského letiště. Charterové lety z Českých Budějovic do Antalye a na ostrov Rhodos zajistí svými Boeingy 737 společnost Smartwings.

6. Čedok bude pokračovat s přímými lety do Dominikánské republiky a na Zanzibar během letní sezóny

Boeing 787 Dreamliner společnosti LOT na pražském letišti (foto: Letiště Praha)

Cestovní kancelář Čedok v únoru oznámila, že přímé charterové lety do Dominikánské republiky a na Zanzibar budou pokračovat také během letní sezóny 2022. Dálkové lety na základě kontraktu s Čedokem opět zajišťovala polská letecká společnost LOT se svými Boeingy 787-9 Dreamliner. Čedok v reakci na vysokou poptávku během zimní sezóny rovněž přidal další odlety Punta Cana během dubna.

5. Ryanair obnoví na jaře roku 2023 linku Brno - Bergamo, z Prahy přidá 3 a z Bratislavy 1 novou destinaci

Boeing 737-800 společnosti Ryanair na letišti v Brně-Tuřanech (foto: Alan Lebeda/Wikimedia Commons - GFDL-1.2)

Nízkonákladová společnost Ryanair nahrávala průběžně během podzimu do svého rezervačního systému nové linky plánované na příští rok. V polovině listopadu se objevilo několik nových spojů z České republiky a Slovenska. Irská aerolinie přidala nové linky z Prahy do Gdaňsku, Rimini a na řecký ostrov Skiathos. Zajímavou novinkou je po několikaleté přestávce obnovení linky z Brna do Bergama. Z Bratislavy pak přidal Ryanair nové spojení do litevského Kaunasu.

4. Čedok bude v zimě nově vypravovat chartery z Prahy do Thajska a na Madagaskar

Turistický resort na ostrově Nosy Be, který leží kousek od pobřeží Madagaskaru (foto: Čedok)

V dubnu zahájil Čedok prodej zájezdů na zimní sezónu 2022/23. Součástí nabídky byly opět pobytové zájezdy v exotických destinacích, které jsou obsluhovány přímými charterovými lety z Prahy. Nejstarší česká cestovní kancelář oznámila, že ve spolupráci s LOT Polish Airlines nabídne nově přímé lety z Prahy do Krabi v Thajsku a Nosy Be na Madagaskaru.

3. Turkish Airlines otevřou 14 nových destinací

Turkish Airlines - Boeing 777-300ER (foto: Turkish Airlines)

V rámci prezentace pololetních finančních výsledků představily Turkish Airlines čtrnáct nových cílů v Evropě, Asii, Africe a Severní Americe. Z plánovaných evropských cílů bylo patrně nejzajímavější zařazení Krakova (nakonec se společnost rozhodla začít létat do Katovic). Mimo Evropu se turecké aerolinie zaměřily na destinace, které nejsou příliš obsluhované zahraničními síťovými dopravci. Příklady může být Hargeisa v Somálsku, Lenkoran v Ázerbájdžánu nebo Sialkot v Pákistánu.

2. SalamAir prodává letenky na přímé lety z Prahy do Ománu

Airbus A321neo společnosti SalamAir, březen 2022 (foto: Md Shaifuzzaman Ayon/Wikimedia Commons - CC-BY-SA-4.0)

V polovině června dala ománská nízkonákladová aerolinie SalamAir do prodeje letenky na nové lety do České republiky. Nové linky spojily od listopadu Prahu s ománskými městy Maskat a Salála. Nové spojení do turisticky atraktivní země a skutečnost, že do Prahy začne vůbec poprvé v historii pravidelně létat ománská letecká společnost, upoutaly oprávněně pozornost.

1. Italský Neos bude s Dreamlinery přepravovat klienty Čedoku na Madagaskar a Zanzibar

Boeing 787-9 italské společnost Neos (foto: N509FZ/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Největší zájem mezi čtenáři našeho serveru na téma nových linek a letů vzbudila zpráva z konce srpna, kdy Čedok oznámil zahájení spolupráce s italskou leteckou společností Neos. Ta se svými Boeingy 787-9 Dreamliner na podzim zajistila přepravu klientů cestovní letecké kanceláře na africké ostrovy Madagaskar a Zanzibar. Ostatně, jak je vidět z našeho výčtu, aktivity Čedoku na poli charterových letů poutaly trvalý zájem a mezi našimi čtenáři byl o ně zájem po celý rok.

Témata