SalamAir prodává letenky na přímé lety z Prahy do Ománu

15.06.2022 - Česká republikaLetecká společnost SalamAir začala prodávat letenky na lety do Prahy ze svého hubu v hlavním městě země Maskatu (anglicky Muscat) na severovýchodě Sultanátu Omán a do města Salála (anglicky Salalah) na jihozápadě země.

Maskat je metropole počtem obyvatel srovnatelná s Prahou, Salála má jen necelých 200 tisíc obyvatel. Omán se snaží v posledních letech rozvíjet cestovní ruch, přesto je rozvoj turismu dosud opatrný. Hlavní město Maskat se pyšní hned několika pamětihodnostmi jako je sultánův palác Al Alam, starobylý obchodní přístav, velká mešita ve čtvrti Matra a hrady al-Džalali a al-Mirani postavené Portugalci. Zvláštností governorátu Dafár jehož je Salála správním střediskem, jsou monzuny nazývané charif, které mezi červencem a zářím zavlažují celou oblast a dávají jí pro Arabský poloostrov nezvykle zelenou barvu vegetace. Většina evropských turistů cestuje do Ománu v zimě, zejména kvůli stabilnímu teplému počasí bez srážek, nádhernému moři, vysokým horám, působivým písečným dunám, úžasným oázám, palmovým hájům a starobylým památkám.

Letecká společnost Salam Air je poměrně mladá ománská společnost, založená v roce 2016. První komerční lety začala provozovat koncem ledna 2017. Nyní má SalamAir ve flotile 6 Airbusů A320neo v konfiguraci pro 180 cestujících a 2 Airbusy A321neo se 212 sedačkami. S výjimkou Indie a Nepálu létá aktuálně pouze do destinací v muslimských zemích, včetně Sarajeva, které společně s Istanbulem dosud figuruje na mapě obsluhovaných evropských destinací jako jediné.

mapa destinací společnosti Salam Air, stav březen 2022 (zdroj: Salam Air)

Prahu má spojit SalamAir s městy Maskatem a Salálou od začátku listopadu vždy jedním letem týdně. Routing letadla je podle rezervačního systému poněkud netradiční. Ve středu ve 14:40 místního času má odlétat Airbus A321neo ze Salály do Prahy, přílet je plánován na 20:35. Poté letadlo odlétá z Prahy v 21:35 do Maskatu, kde přilétá druhý den ráno v 7:35 místního času.

V pátek ve 14:00 místního času je plánován odlet z Maskatu. Přílet do Prahy je plánován v 18:15. Nazpět do Ománu odlétá letadlo s cílem v Salále v 19:15. Přílet je plánován druhý den ráno v 6:20 místního času. Zpáteční letenky v tarifu s odbaveným kufrem vychází u Salam Airu z Prahy nyní nejčastěji na částku kolem 13.000 kč.

Airbus A321neo společnosti SalamAir, březen 2022 (autor: Md Shaifuzzaman Ayon, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata