Van Air Europe má spojit Portorož s Brnem a Prahou

01.10.2022 - Česká republikaPodle serveru exyuaviation.com došlo k podepsání dopisu o záměru mezi letištěm v Portoroži a českou leteckou společností Van Air Europe. Podle tohoto záměru se mají příští léto Turbolety brněnské společnosti objevit nejméně 2x týdně na lince z Brna, Budapešti a Prahy směrem do slovinského přímořského letoviska. Během následujících tří měsíců zahájí slovinské letiště Portorož ve zmiňovaných městech propagační kampaně, aby vyhodnotilo turistický potenciál připravovaných linek. "Nechceme, aby se opakovaly předchozí roky, kdy byly lety spolufinancovány místní cestovní kanceláří a měly jen asi tři cestující," řekl pan Majhenič, výkonný ředitel letiště v Portoroži.

Společnost Van Air Europe do června letošního roku zajišťovala jménem společnosti Trade Air vnitrostátní lety v rámci Chorvatska v rámci závazku veřejné služby. Vlastní 5 letadel Let L-410 Turbolet s kapacitou 19 míst. Společnost mezi roky 2015 až 2017 provozovala do pod značkou Citywing pravidelné linky mezi ostrovem Man a destinacemi ve Velké Británii. Tyto linky byly ukončeny incidentem dne 23.2.2017, po kterém byla uzemněna všechna letadla společnosti Van Air Europe britským úřadem pro bezpečnost v letectví. Odebrání licence na ostrovech zdůvodnili Britové přistáním při překročení větrných limitů na letišti Man. Jak jinak měla posádka postupovat není jasné, český Úřad pro civilní letectví žádné kroky proti společnosti nepodnikl.

Letiště Portorož letos odbavilo přes 20 000 cestujících, ačkoli na něm chybí pravidelné komerční lety. Letiště Portorož také podle článku na serveru exyuaviation.com jedná také se srbským dopravcem Air Serbia, aby letadly ATR-72 zajistil pravidelné spojení do své přestupní základny v Bělehradu. Větší letadla na portorožském letišti totiž přistávat nemohou.

Turbolet Van Air na letišti v Gloucestershire, prosinec 2016 (autor: James from Cheltenham, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata