Norská aerolinie Flyr zahájila provoz, létá zatím na vnitrostátních linkách

01.07.2021 - EvropaNová letecká společnost Flyr zahájila 30. června svůj provoz prvním letem na lince z Oslo do Tromsø. Letoun v barvách společnosti odstartoval z letiště Gardermoen v Oslu k prvnímu letu s platícími cestujícími na palubě v 11:30. Slavnostnímu zahájení provozu Flyr byl přítomen i norský ministr dopravy a spojů Knut Arild Hareide. Na lince mezi Oslem a Tromsø bude aerolinie létat až 19x týdně letadly Boeing 737-800.

Boeing 737-800 společnosti Flyr před prvním letem na letišti v Oslo (foto: Flyr)

Dnes pak Flyr zahájil další dvě linky, a to z Osla do Bodø (7x týdně) a Harstad-Narvik (13x týdně). Celkem tak společnost nyní létá na třech vnitrostátních linkách. Na lince z Osla do Tromsø konkuruje Flyr společnostem Scandinavian Airlines a Norwegian. Na linkách do Bodø a Harstadu-Narviku je pak soupeřem pro regionální aerolinii Widerøe.

Od 16. července začne Flyr létat na linkách z Osla do Bergenu a Trondheimu. První linky do zahraničí společnost otevře v srpnu. Od 21. srpna nabídne cestujícím lety z Osla do Alicante (1x týdně), Malagy (2x týdně) a Nice (2x týdně).

V současnosti společnost provozuje dva Boeingy 737-800, které létají v konfiguraci pro 189 cestujících. Jedná se o osm let staré letouny, které v minulosti létaly u turecké nízkonákladové společnosti Pegasus Airlines. Oba stroje jsou pronajaty od irské firmy Pembroke Aircraft Leasing.

Norský ministr dopravy Knut Arild Hareide (uprostřed) slavnostně zahajuje provoz na první lince Flyr. Vlevo šéfka společnosti Flyr Tonje Wikstrøm Frislid, vpravo šéf společnosti Avinor Abraham Foss, za ním Erik G. Braathen, předseda Flyr (foto: Flyr)

Tonje Wikstrøm Frislid, výkonná ředitelka Flyr, informovala, že společnost podepsala kolektivní smlouvy s odborovými organizacemi palubního personálu a pilotů, které mají platit až do roku 2024. Společnost uvedla, že její ambicí je zvrátit současný trend v letecké dopravě spočívající v outsourcingu a zaměstnávání pracovníků z levných zemí.

Zde se jedná o narážku zejména na nízkonákladovou aerolinii Wizz Air, která před několika měsíci výrazně v Norsku expandovala a začala létat i na vnitrostátních linkách. Tato expanze vzbudila v zemi značnou nevoli a Wizz Air kritizovali i místní politici. Nedávno společnost Wizz Air oznámila, že omezí svou působnost v Norsku a k 14. červnu zastavila lety na domácích linkách.

Erik G. Braathen, předseda společnosti Flyr a Tonje Wikstrøm Frislid, výkonná ředitelka Flyr (foto: Flyr)

Za novou aerolinie Flyr stojí zkušený manažer Erik G. Braathen, který byl v minulosti výkonným ředitelem společnosti Braathens a v představenstvu Norwegian Air Shuttle. Erik G. Braathen je vnukem Ludviga G. Braathena, norského podnikatele a zakladatele rejdařství Braathens Rederi A/S a letecké společnosti Braathens SAFE.

Mapa zatím oznámených linek společnosti Flyr (zdroj: Flyr)

Štítky