Napětí mezi Indií a Pakistánem dolehlo i na aerolinie

03.01.2002 - Asie & Austrálie27. prosince vyhlásila Indie v souvislosti s teroristickým útokem na indický parlament, ke kterému došlo začátkem prosince, sankce vůči sousednímu Pákistánu. Součástí sankcí je i zákaz přeletů pakistánských civilních dopravních letadel nad indickým územím. Několik hodin po vyhlášení indických sankcí přijal Pákistán reciproční opatření vůči Indii včetně zákazu přeletů indických letadel nad Pákistánem. Pákistánské a indické aerolinky se tak musí rychle vyrovnat s tímto zákazem, který značně komplikuje letecký provoz na obou stranách.

Vzhledem ke geografické poloze Pákistánu jsou místní letecké společnosti tvrději zasaženy sankcemi. Při letech východním směrem, zejména do jihovýchodní Asie a Austrálie, se výrazněji prodlužují délky leteckých tras, doby letů a tím i náklady na provoz letadel. Při jižním obletu indického poloostrova se lety pakistánských letadel prodlouží až o několik hodin. Druhou alternativou je přesměrování letů severním směrem přes území Číny. Prodloužení tras letů pakistánského národního dopravce PIA – Pakistan International Airways bude mít za následek pravděpodobně zavedení technických mezipřistání na některých linkách, popř. letadla budou muset nést více paliva na úkor snížení sedadlové kapacity. Nejpostiženější indickými sankcemi budou pravděpodobně linky z Pákistánu do Bangladéše (dřívějšího Východního Pakistánu). Objevují se zprávy, že PIA zvažují zastavení provozu do některých destinací zejména v jihovýchodní Asii.

Podle sdělení pakistánského úřadu civilního letectví prolétává pakistánským vzdušným prostorem 112 indických letů týdně. Zákaz přeletů nad Pákistánem znamená pro indické aerolinie při letech západním směrem prodloužení doby letů o 20 – 60 minut.

Sankce znamenají samozřejmě zastavení přímých linek mezi oběma zeměmi. PIA tak zastavily 11 pravidelných letů do indických destinací. Sankce dále zhorší již tak špatnou ekonomickou situaci pakistánského národního dopravce PIA.

Témata