Pákistánské PIA obnovily komerční lety Kábulu

13.09.2021 - Asie & AustrálieDo afghánského hlavního města po jeho ovládnutí radikálním hnutím Taliban dnes obnovila komerční lety první zahraniční aerolinie. Tím se stala pákistánská národní letecká společnost Pakistan International Airlines (PIA), která do Kábulu vypravila Boeing 777 z Islámábádu. Podle novináře agentury AFP do Kábulu tímto letem přiletělo jen zhruba deset cestujících. Na palubě zpátečního letu do Islámábádu pak bylo okolo stovky cestujících.

Jednalo se o charterový komerční let, a tak letenky nebyly ve volném prodeji. Server Simple Flying uvedl, že let si pronajala Světová banka, aby přepravila své zaměstnance ze země. Na palubě zpátečního letu bylo také několik novinářů. Mluvčí PIA uvedl, že jeho společnost pracuje na tom, aby v brzké době byly lety do Kábulu opět pravidelné. Další charterový let PIA do Kábulu je naplánován na středu.

Minulý týden vypravila dva charterové lety do Kábulu společnost Qatar Airways. Jednalo se o evakuační lety, kterými byly dopraveni z metropole cizinci a Afghánci, které se nepodařilo dříve přepravit.

Začátkem září afghánská letecká společnost Ariana Afghan Airlines obnovila vnitrostátní lety poté, co se za pomoci Kataru podařilo obnovit provoz letiště v Kábulu po odchodu amerických vojáků. Pro Taliban má obnovení leteckého provozu vysokou prioritu. Chce tím ukázat, že země se po rychlém ovládnutí tímto hnutím vrací zpět k běžnému životu.

Témata