Zákaz letů Pakistan International Airlines do Evropy byl prodloužen

08.01.2021 - Asie & AustrálieEvropská agentura pro bezpečnost letectví EASA v závěru loňského roku prodloužila zákaz letů Pakistan International Airlines (PIA) do zemí EU o dalších 90 dnů. Lety PIA do Evropy byly zakázány v červenci poté, co se v Pákistánu objevila aféra s falešnými pilotními licencemi. Panovaly tehdy obavy, že mnoho pilotů pakistánských aerolinií by nemuselo mít v pořádku své licence.

Airbus A320 pakistánských aerolinií PIA na letišti ve Faisalábádu (foto: Aasif Azaan/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Samotná aféra falešných licencí byla výsledkem vyšetřování havárie letů PK8303, ke které došlo v květnu loňského roku. Letoun Airbus A320 letící na vnitrostátní lince se tehdy zřítil při pokusu o opakované přistání na mezinárodním letišti v Karáčí. Při prvním pokusu o přistání neměl letoun vysunutý podvozek a dolní částí obou motorů narazil na dráhu. Posádka přistání přerušila a s poškozenými motory vzlétla na go-around. Po několika minutách letu posádka ohlásila stav nouze kvůli ztrátě tahu obou motorů. Letounu se již nepodařilo doletět na letiště a zřítil se do obytné části města. Při havárii zahynulo celkem 97 lidi, dva katastrofu přežili.

Vyšetřovací komise se na zaměřila na výcvik obou pilotů havarovaného letadla. Přitom zjistila, že z 860 aktivních pilotů v zemi mělo 262 pákistánských pilotů pochybně získané povolení k pilotování dopravního letadla. Podle mluvčího PIA pracovalo 150 z nich pro tuto společnost. Po tomto zjištění PIA odstavila tyto piloty od létání.

PIA požádala evropskou agenturu EASA o udělení provizorního povolení pro lety do Evropy. EASA tento návrh odmítla s tím, že takové povolení nemůže vydat, protože nebyly splněny podmínky pro zrušení zákazu. PIA bude muset nejdříve projít auditem pakistánského úřadu civilního letectví PCAA. Následně bude moci požádat o zrušení zákazu.

Témata