Pákistánské aerolinie PIA byly nuceny odstavit 11 letadel

28.08.2023 21:21 - Asie & AustráliePakistan International Airlines (PIA) byly nuceny z finančních důvodů odstavit jedenáct svých dopravních letadel včetně tři Boeingů 777 a pěti Airbusů A320. Počet aktivních letadel ve flotile PIA se tak snížil na pouhých dvacet. Společnost se v posledních letech potýká s nedostatkem financí na nákup náhradních dílů. Zajímavé na tom je, že se jedná o statní leteckou společnost.

Boeing 777-200ER přistává na mezinárodním letišti v Islamabádu (foto: N509FZ/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Finanční situace PIA se výrazně zhoršila během pandemie koronaviru. Vedle samotné pandemie došlo v květnu 2020 k havárii Airbusu A320 společnosti v Karáčí, kdy se letadlo zřítilo po opakovaném přistání, přičemž při prvním přistání nemělo vysunutý podvozek a spodkem motorů narazilo do dráhy. Vyšetřování havárie vyústilo ve skandál s falešnými licencemi pilotů. Zjistilo se, že v Pákistánu je 262 pilotů, kteří svou licenci získali pochybně, z toho 150 pracovalo u PIA. V reakci na zjištění evropská agentura EASA zakázala lety společnosti do Evropy.

Pákistánská vláda se nedávno rozhodla, že PIA zprivatizuje. To se nelíbí odborům, které proti plánované privatizaci protestují. Odstavení letadel dále komplikuje celkovou situaci pákistánského dopravce a PIA musela reagovat úpravami letového řádu a rušením plánovaných letů.

Vedle domácích spojů směřují mezinárodní linky PIA zejména do zemí Perského zálivu a Saúdské Arábie. Dále společnost pravidelně létá do USA, Turecka, Ázerbájdžánu, Číny, Malajsie a Kamerunu. Od října by chtěla PIA obnovit své pravidelné lety do Velké Británie. Flotila je složení z typů ATR 42-500, ATR 42-500, Airbus A320 a Boeing 777-200/300.

Témata