Pakistan International pozastavily lety do Afghánistánu, stěžují si na „neprofesionální“ chování Talibanu

15.10.2021 - Asie & AustrálieSpolečnost Pakistan International Airlines (PIA) včera oznámila, že pozastavila své lety z hlavního města Islámábádu do afgánského Kábulu. Důvodem je podle pakistánského dopravce „neprofesionální přístup“ Talibanu. Podle PIA byly její lety zbytečně zpožděny kvůli neprofesionálnímu přístupu místních úřadů a složek pod vedením Talibanu.

Agentura AFP citovala mluvčího PIA, podle kterého se představitelé Talibanu chovali často urážlivě k zaměstnancům pákistánské společnosti a v jednom případě došlo dokonce k fyzickému napadení zaměstnance PIA. Lety PIA do Kábulu byly pozastaveny do té doby, než se situace zlepší.

Hnutí Taliban se však nelíbí hlavně ceny letenek, které se mu zdají drahé. PIA si účtuje za jednosměrnou letenku v ekonomické třídě až 1200 dolarů (zhruba 26270 korun). Před ovládnutím Kábulu Talibanem přitom letenky stály 120-150 dolarů. Let z Kábulu do Islámábádu trvá zhruba jen 40 minut a z tohoto pohledu jsou letenky opravdu hodně drahé.

První let PIA do Kábulu po obsazení hlavního města hnutím Taliban (zdroj: Hindustan Times/YouTube)

Podle PIA však linka není příliš lukrativní kvůli vysokým nákladům ne pojištění a společnost lety provozuje spíše z „humanitárních důvodů“. Afghánistán je stále považován pojišťovnami za zemi ve válce, a tak požadované pojistné je násobně vyšší.

Kvůli vysokým cenám letenek nejsou lety dostupné pro běžné Afghánce a PIA svou linkou obsluhuje cizince z řad diplomatů a pracovníků humanitárních organizací. Na situaci už reagovalo afghánské ministerstvo dopravy, které nařídilo snížení letenek na dřívější úroveň 120-150 dolarů. Tato cenová regulace bude pravděpodobně jedním z hlavních důvodů pozastavení letů PIA.

PIA je jedinou zahraniční aerolinií, která obnovila komerční lety do Afghánistánu po ovládnutí země hnutím Taliban.

PIA - Palistan International Airlines - Boeing 777-200ER (foto: Mark Harkin/Wikimedia Commons - CC BY 2.0)

Témata