Pákistánská PIA nemá na palivo, musí rušit lety

19.10.2023 14:21 - Asie & AustrálieLetecká společnost Pakistan International Airlines (PIA) je přinucena rušit desítky svých vnitrostátních a mezinárodních letů. Důvodem je, že nemá dostatek financí na nákup leteckého paliva. V úterý a ve středu musela PIA z tohoto důvodu zrušit celkem 48 letů. Odlety řady dalších plánovaných letů byly zpožděny o několik hodin.

Paradoxem je, že společnost PIA, která je zcela vlastněna státem, nakupuje palivo od státní firmy Pakistan State Oil (PSO). Ta odmítá dodávat veškeré objednané palivo, poněvadž PIA nehradí účty. Pákistánská média uvedla, že PSO tak dodává palivo jen pro vybrané lety, které mají podle PIA prioritu. Z mezinárodních letů jsou rušeny zejména lety do zemí Perského zálivu.

Pakistan International Airlines - Airbus A320 (foto: Anna Zvereva/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0 DEED)

Finanční situace PIA se výrazně zhoršila během pandemie koronaviru. Během pandemie došlo navíc k havárii Airbus A320 společnosti v Karáčí a následné vyšetřování vyústilo ve skandál s falešnými licencemi pilotů. Zjistilo se, že v Pákistánu je 262 pilotů, kteří svou licenci získali pochybně, z toho 150 pracovalo u PIA. V reakci na zjištění evropská agentura EASA zakázala lety společnosti do Evropy.

Nedávno se pákistánská vláda rozhodla, že PIA zprivatizuje. Nicméně finanční situace společnosti se stále zhoršuje. V srpnu byla společnost nucena z důvodu nedostatku financí na nákup náhradních dílů odstavit tři Boeingy 777 a pět Airbusů A320. Podle agentury Bloomberg celkové závazky PIA dosahují výše 743 miliard pákistánských rupií, což je v přepočtu 2,5 miliardy dolarů.

Témata