Čína uzemnila letouny Boeing 737 MAX

11.03.2019 - Asie & AustrálieČínský úřad civilního letectví CAAC nařídil domácím leteckým společnostem uzemnit letouny Boeing 737 MAX. Stalo se tak v reakci na zřícení letounu stejného typu v Etiopii. Při nedělní havárii Boeingu 737 MAX 8 společnosti Ethiopian Airlines zahynulo všech 157 lidí na palubě letadla. K pádu etiopského boeingu došlo necelých pět měsíců od zřícení letounu stejného typu indonéské společnosti Lion Air.

Jedním z provozovatelů letadel Boeing 737 MAX v Číně jsou China Eastern Airlines (foto: N509FZ/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Ve svém prohlášení CAAC uvedl, že dnes v 9:00 místního času vyzval čínské dopravce, aby zastavily komerční provoz letadel 737 MAX do dnešní 18. hodiny. Podle CAAC jsou u zřícení letadel Boeing 737 MAX určité podobnosti, oba letouny byly nově dodané a k pádu došlo ve fázi vzletu.

Čínský úřad dále uvedl, že k tomuto kroku přistoupil v rámci své nulové tolerance k bezpečnostním rizikům. CAAC rovněž informoval, že je v kontaktu s americkým úřadem civilního letectví FAA a také s Boeingem. Podle CAAC budou lety čínských Boeingů 737 MAX obnoveny až přijatá opatření zajistí bezpečnost letů.

Xiamen Airlines provozují deset letadel Boeing 737 MAX 8 (foto: Boeing Co.)

V současnosti létají Boeingy 737 MAX celkem u čtrnácti čínských aerolinií, které provozují celkem 97 letadel. Největším provozovatelem je s 24 kusy společnost China Southern Airlines. Následují Air China s 15 letadly a Shanghai Airlines a Hainan Airlines s 11 stroji. Dále Boeingy 737 MAX létají v Číně u 9 Air, China Eastern Airlines, Fuzhou Airlines, Kunming Airlines, Lucky Air, Okay Airlines, Shandong Airlines, Shenzhen Airlines a Xiamen Airlines.

Témata