Čína zrušila povinnost negativního PCR testu při příjezdu do země

03.05.2023 00:00 - Asie & AustrálieOd 29. dubna 2023 zrušila také Čína nutnost předložení negativního PCR testu před nástupem na palubu letadla. Nyní čínským úřadům postačuje absolvovat antigenní test 48 hodin před odletem do Číny. Negativní výsledek antigenního testu však budou čínské úřady i nadále při příjezdu kontrolovat.

Uleví se tak zejména leteckým společnostem, které měly dosud povinnost kontrolovat negativní PCR testy u pasažérů do Číny, a to ještě před jejich nástupem na palubu letadla. Současně tak odpadnou neúměrně vysoké tresty, kterými Čína trestala letecké dopravce, pokud se prokázalo, že dopravili pasažéra, u něhož se po příletu do Číny rozvinula nemoc Covid-19.

Pohled na Hongkong, duben 2021 (foto: TAMGLWUCONG Kitteam/Wikimedia Commons - CC-BY-SA-4.0)

Čína se dlouho držela strategii nulové tolerance ke Covidu-19 a to tak tvrdě, že množství mezinárodních leteckých spojů kleslo až na 2 % kapacit z doby před koronavirem. Nezřídka byla izolována na několik týdnů celá čínská města či kantony. Ovšem koncem loňského roku Čína otočila svoji strategii o 180 stupňů a nejprve zrušila přísnou karanténu po příjezdu do země, aby později na jaře umožnila svým občanům vycestovat do vybraných zemí. To sice vedlo k nekontrolovanému šíření varianty Omikron Čínou na přelomu roku, ale také umožnilo na jaře rychlý návrat mnoha mezinárodních leteckých spojení.

Nynější další významné zmírnění podmínek má podnítit další obnovu leteckých spojení mezi Čínou a zbytkem světa k úrovním blízkým před pandemií. Čína tímto krokem rovněž sleduje, aby se jí rovněž navrátily vyschlé příjmy z cestovního ruchu.

Témata