Čína umožní organizovaným výpravám zájezdy do dalších 40 zemí světa

11.03.2023 - Asie & AustrálieČína po změně své strategie vůči nemoci Covid-19 opět umožnila svým občanům zúčastnit se organizovaných výprav do zahraničí. Od 6. února již mohou Číňané vycestovat do prvních 20 zemí světa, které určila čínská vláda jako "pilotní země" pro obnovení turistického ruchu po pandemii koronaviru. A to jmenovitě do Argentiny, do Egypta, do Filipín, na Fiji, do Indonésie, do Jižní Afriky, do Kambodže, do Keni, na Kubu, do Laosu, do Maďarska, do Malajsie, na Maledivy, do Nového Zélandu, do Ruska, na Srí Lanku, do Singapuru, do Spojených arabských emirátů, do Švýcarska a do Thajska.

V pátek oznámilo čínské Ministerstvo kultury a turismu, že nově k těmto 20 zemím přidává dalších 40 zemí, kam bude možné pořádat organizované čínské výpravy od 15.března. Česká republika, Slovensko, ale i USA nebo i Německo mezi nimi chybí. Konkrétně se totiž jedná o Albánii, Arménii, Azerbajdžán, Bahamy, Brazílii, Brunej, Dánsko, Dominikánskou republiku, Gruzii, Chile, Chorvatsko, Irán, Island, Itálii, Jordánsko, Francii, Kazachstán, Mauricius, Mongolsko, Namibii, Nepál, Panamu, Portugalsko, Řecko, Samoa, Salvador, Senegal, Slovinsko, Srbsko, Španělsko, Tanzánii, Tonga, Ugandu, Uruguay, Uzbekistán, Vanuatu, Vietnam, Zambii a Zimbabwe.

Číňané ovšem mohou vycestovat do zahraničí i individuálně. Od 8. ledna je totiž po příjezdu ze zahraničí již nečeká povinná karanténa, která téměř veškeré čínské touhy po cestách do zahraničí po dobu pandemie téměř úplně vymazala. Není divu, že od ledna postupně další a další letecké společnosti obnovují letecká spojení s Čínou, jejichž kapacita během pandemie poklesla na úroveň okolo 2% kapacit před pandemií.

Nově se mění pohled okolních zemí na čínské cestovatele. Po náhlé prosincové změně strategie vůči koronaviru se totiž Čínou začal šířit nekontrolovaně Covid-19 a ostatní země postupně zaváděly povinnost prokázat se negativním testem pro osoby, které pobývaly v Číně. Nově tuto povinnost ruší Spojené státy americké. To zřejmě jen podpoří poptávku po létání z/do Číny a povede k dalším oznámením leteckých společností o obnovených linkách do Číny respektive navýšení jejich četnosti.

Skupina čínských turistů pózuje před západní branou pevnosti Ťia-jüan v provincii Kan-su v Číně, září 2017 (autor: David Stanley, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Témata