Čína ruší izolaci po příjezdu do země. Ostatní státy s obavami sledují nejnovější indície o masovém šíření koronaviru v Číně.

28.12.2022 - Asie & AustrálieJaponsko, Indie a Malajsie v posledních 24 hodinách oznámily zpřísnění pravidel pro cestující z Číny s odkazem na nárůst počtu tamních infekcí. Podobný krok nyní zvažuje i USA. Představitelé Spojených států argumentují obavami z "nedostatku transparentních údajů", které o posledním šíření nemoci Covid-19 v Číně přichází od pekingské vlády. Některé nemocnice a pohřební ústavy v Číně byly totiž v posledních týdnech zahlceny, neboť se virus v poslední době začal v Číně masivně šířit. Jenže podle agentury Reuters oficiální čínské statistiky uvádějí pouze jedno úmrtí na koronavirus za posledních sedm dní, což mezi zdravotnickými odborníky a čínskými obyvateli vyvolává vážné pochybnosti o zveřejněných vládních údajích. Obavy ostatních států jsou zejména o sdílení dat o genomické sekvenci viru. Jinými slovy o tom, zda virus během šíření v zemi s 1,4 miliardami obyvatel dále nezmutoval.

Čína samotná potichu změnila svou strategii nulové tolerance viru. Svoji roli hrály i přenosy z fotbalového mistrovství světa, které Číňané jakožto velcí fotbaloví fanoušci nevěřícně pozorovali - plné tribuny fanoušků, žádné masky, žádné střediska testování - to vše byly obrázky v příkrém rozporu s tehdejší čínskou realitou nulové tolerance viru, izolování celých měst a masových protestů obyvatel proti této politice. Změna čínské strategie v boji s nemocí Covid-19 je též patrná v pondělním prohlášení, že cestující, kteří přicestují do Číny od 8.ledna již nebudou muset absolvovat karanténu po příjezdu. To je významný krok k návratu cestovního ruchu a pravidelných leteckých spojení se světem. Otázkou však zůstává, zda naopak po příjezdu z Číny nezavedou karanténu ostatní státy. Japonsko uvedlo, že bude po cestujících z Číny vyžadovat při příjezdu negativní test na COVID-19. Malajsie zavedla dodatečná opatření pro sledování a dohled. USA podobná možná omezení nyní podrobně zkoumá.

První letecké společnosti již reagují na čínské rozvolnění pravidel příjezdu. Etihad Airways oznámila, že k aktuální jedné rotaci týdně mezi Abú Dhabí a Šanghají přidá od začátku února 2023 druhou rotaci týdně. Thai Airways obnoví 26. ledna linku mezi Bangkokem a Chengdu. Prozatím jen 1x týdně. Také Hainan Airlines, která nedávno obnovila linku ze Shenzenu do Tel Avivu obnoví ještě v prosinci také lety mezi Šanghají a izraelskou metropolí.

Boeing 787 Dreamliner společnosti Hainan Airlines na letišti Pudong v Šanghaji na lince do Tel Avivu, leden 2018 (autor: MNXANL, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata