USA povolily navýšení počtu letů z Číny

13.08.2023 07:40 - USA & KanadaBidenova administrativa v pátek schválila dvojnásobný počet letů mezi Spojenými státy a Čínou, které mohou směrem do USA provozovat čínští dopravci. Jejich maximální počty totiž podléhají schvalování americkým ministerstvem dopravy (USDOT). To schválilo, že oproti současným maximálním 12 letům týdně od 1.září navýší počet osobních letů z Číny do USA na 18 zpátečních letů týdně a od 29.října na 24 týdně. Podle agentury Reuters bylo dohodnuto, že podobné navýšení zavede recipročně i čínská vláda vůči americkým leteckým společnostem. Jedná se tak o jeden z mála vstřícných kroků poslední doby mezi oběma největšími ekonomikami světa. V poslední době se mezi USA a Čínou totiž napětí spíše stupňovalo, a to zejména v souvislosti s Tchajwanem.

Tato dohoda nyní přichází poté, co Čína ve čtvrtek zrušila dřívější pandemická omezení skupinových zájezdů, a to včetně organizovaných zájezdů do USA. USDOT uvedl, že první navýšení letů bylo schváleno k 1. září, "aby se vyhovělo očekávanému nárůstu poptávky kolem začátku akademického roku". Na amerických univerzitách se totiž tradičně vzdělává celá řada studentů z Číny.

Na tyto informace již navázala společnost United Airlines, která oznámila, že od začátku listopadu obnoví přímé spojení San Francisca s Pekingem. Bude jej provozovat hned jednou denně. Kromě toho navýší počty letů ze San Francisca do Šanghaje. Namísto stávajících čtyř letů týdně bude od listopadu létat na trase taktéž denně.

americký prezident Joe Biden a čínský prezident Si Ťin-pching na summitu G20 v Indonésii, listopad 2022 (autor: White House, Wikimedia Commons, Public domain)

Témata