USA vydaly varování před cestami do Číny

29.12.2022 - Asie & AustrálieVe středu vydaly Spojené státy americké varování před cestami do Číny, Hong Kongu a Macaa s odůvodněním, že tamní zdravotní systém je přetížen poté, co se v zemi nekontrolovaně masivně šíří koronavirus. Ten se v nejlidnatější zemi světa rychle šíří již od začátku prosince, kdy čínská vláda potichu zrušila strategii nulové tolerance. Odhady některých západních institucí hovoří až o čtvrt miliardě lidí, kteří se v Číně v prosinci koronavirem nakazili. To se děje zřejmě z důvodu kombinace vysoké nakažlivosti varianty Omikron, vysoké hustoty obyvatel a nízké proočkovanosti tamní populace. Čínský zdravotní systém je tak pod velkým tlakem, v lékárnách chybí léky pro potlačení horečky a zmírnění kašle. Lze též očekávat, že z důvodu vysoké nemocnosti se též dočasně prohloubí problémy čínských výrobců a dodavatelů zboží či komponent.

Mezitím italské letiště v Miláně začalo 26. prosince testovat pasažéry, kteří přilétají do Itálie z Pekingu a Šanghaje. Italové s hrůzou zjistili, že polovina cestujících z Číny měla pozitivní test na koronavirus. Proto vydala Itálie povinnost předložení negativního testu na Covid-19 již před odletem z Číny. Navíc bude všechny cestující z Číny, ať již na přímých letech nebo s přestupem po příletu do Itálie povinně testovat na přítomnost koronaviru. Nově tuto povinnost zavedly také Spojené státy a Tchaj-wan. Již dříve ji zavedli v Indii, Japonsku a Malajsii. Také Británie podle deníku Telegraph zvažuje podobný krok. Tyto kroky jsou také živeny údaji oficiálních čínských statistik o koronaviru, které hlásí tak nízká čísla, že jim již nikdo vůbec nevěří. Podle agentury Reuters Číňané za celou dobu pandemie oznámili 5246 úmrtí v souvislosti s koronavirem, zatímco USA s více než čtyřikrát menší populací měly podle statistik již přes milion mrtvých, u kterých byla po úmrtí identifikována také Covid pozitivita.

Navíc od 22. ledna má začít čínský Nový lunární rok, což je období, kdy se stovky miliónů lidí vrací na svátky z továren na východě a jihovýchodě země za svými rodinami na venkově. Očekává se, že sváteční cestovní horečka potrvá od 7. ledna do 15. února, uvedlo tento týden čínské ministerstvo dopravy. Kromě toho i čínské cestovní kanceláře a letečtí dopravci zažívají v souvislosti se zrušením nutnosti absolvovat po příletu do Číny karanténu (od 8.ledna) doslova žně zájmu o vycestování z Číny do zahraničí. Číňané, prakticky izolovaní 3 roky ve své zemi, jsou tak doslova dychtiví setkat se svými příbuznými a známými žijícími v zahraničí. Letecké společnosti jedna po druhé na tento zájem reagují zvyšováním počtu rotací a obnovou před pandemií fungujících leteckých spojení.

Boeing 787-9 společnosti Juneyao Airlines, prosinec 2021 (autor: Colin Cooke, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Naposledy například oznámila společnost Air France, že přidá na svém trojúhelníku Paříž-Soul-Šanghaj od 4.února třetí týdenní rotaci. Čínské Juneyao Airlines obnovily 21.prosince spojení města Čeng-čou (Zhengzhou) a Helsinek a zítra obnoví i druhou týdenní rotaci do Helsinek z Šanghaje. Lanmei Airlines obnoví v únoru po 3 letech pauzy spojení Wuhanu a Phnompenhu v Kambodži. Air Macau obnoví v prvním čtvrtletí spojení Macaa a Kao-siungu na Tchaj-wanu. Také Lufthansa zvažuje, která spojení do Číny posílí nebo obnoví. Podobných zpráv nyní rychle přibývá. Letecké společnosti věří, že se po průchodu vlny varianty Omikron čínskou populací situace v Číně pomalu stabilizuje a trh se začne navracet k původnímu stavu před pandemií.


přepážky odbavení pasažérů na letišti v Pekingu, říjen 2019 (autor: N509FZ, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata