Čínské společnosti se na letech do USA začaly vyhýbat Rusku

02.06.2023 15:00 - Asie & AustráliePodle agentury Reuters ukazují záznamy serveru FlightAware novou skutečnost, že čínské letecké společnost se během letů z Číny do Spojených států, ale i zpět začaly důsledně vyhýbat ruskému vzdušnému prostoru. Tyto údaje jsou rovněž viditelné na serveru Flightradar24.com, například u nákladních letů z Šanghaje na Aljašku, kdy letadla ještě před pár dny přelétávala přes ruský poloostrov Sachalin a nyní se mu vyhýbají.

Dnešní trasa nákladního letadla Boeing 747-400 BDSF společnosti Suparna Airlines na letu Y87453 (zdroj: Flightradar24.com)

Ačkoliv ani americké, ani čínské úřady dosud tuto situaci nijak nekomentovaly, tento postup bude zřejmě souviset s aktivitou dvou senátorů, kteří v únoru vyzvali Bidenovu administrativu, aby čínským leteckým společnostem zabránila létat nad Ruskem na linkách z a do USA. To jim totiž dosud poskytovalo konkurenční výhodu v nižší spotřebě paliva a kratší době letu oproti americkým leteckým společnostem, které ze známých recipročních důvodů do ruského vzdušného prostoru nesmí.

Navíc kvůli rostoucímu politickému napětí mezi Čínou a USA povolily úřady pouze zlomek přímých letů mezi oběma zeměmi v porovnání se stavem před pandemií, kdy bylo jak americkým tak i čínským leteckým společnostem povoleno 150 přímých linek mezi letišti v obou zemích. Ještě začátkem května bylo povoleno jen osm linek. Během května schválily americké úřady společnosti Air China lety mezi Pekingem a New Yorkem, společnosti China Eastern ze Šanghaje do Los Angeles, Xiamen Airlines lety ze Sia-menu do Los Angeles a společnosti China Southern lety z Kantonu do Los Angeles.

Lze jen spekulovat, že součástí podmínek k povolení těchto dodatečných spojení byl právě americký požadavek, aby se čínské letecké společnosti začaly vyhýbat na cestách z Číny do USA a nazpět ruskému vzdušnému prostoru. Nyní, když je tento americký požadavek dodržován, lze očekávat, že povolení k dalším přímým letům mezi oběma zeměmi budou následovat.

Nákladní Boeing 747-400 BDSF společnosti Suparna Airlines (dříve známé jako Yangtze River Express), únor 2020 (foto: N509FZ/Wikimedia Commons - CC-BY-SA-4.0)

Témata