Wizz Air oznámil uzavření základny v Praze

19.01.2018 - Česká republikaNízkonákladová společnost Wizz Air dnes informovala, že k 14. červnu uzavře svou základnu na Letišti Václava Havla v Praze. Po uzavření báze bude společnost bude dále provozovat tři linky z/do Prahy. Bude se jednat o spojení s londýnským letištěm Luton, italským Bari a gruzínským Kutaisi. Frekvence letů na těchto linkách se nemění.


Wizz Air - Airbus A320 (foto: Anna Zvereva/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

V současnosti Wizz Air létá z Prahy do sedmi destinací: do Bari, Benátek Trevisa, Eilatu, Londýna Lutonu, Milána Bergama, Neapole, Reykjavíku a Tel Avivu. Od 17. května 2018 bude otevřena linka do Kutaisy. Na většině linek operovaných z ruzyňského letiště společnosti Wizz Air konkurovaly další dopravci. Uzavřením základny tak Praha přijde jen o pravidelné přímé letecké spojení s Eilatem a letištěm Treviso u Benátek.

„Společnost Wizz Air neustále vyhodnocuje vytíženost tras a služeb tak, aby mohla nabídnout ty nejnižší možné ceny a nejlepší služby na palubách jedné z nejmladších flotil v Evropě. Po důkladném zvážení jsme se rozhodli upravit český letový plán a přesunout kapacitu na jiné linky Wizz Air s vyšší poptávkou,“ uvedl George Michalopoulos, obchodní ředitel Wizz Air.

Zákazníky, kteří kvůli těmto změnám přišli o své rezervace, nyní společnost WizzAir kontaktuje. Nabídne jim náhradní lety nebo kompenzaci, konkrétně 120 procent původní ceny letenky.

Zaměstnancům pražské báze nabídne Wizz Air práci na některé z ostatních základen včetně pomoci s přestěhováním. „Děkujeme našim kolegům v Praze a doufáme, že využijí příležitosti pokračovat ve své kariéře u Wizz Air v některé z našich jiných bází,“ uvedl dále Michalopoulos.

Wizz Air začal létat do Prahy již v roce 2004, když otevřel linku z Budapešti. Kvůli nízkému zájmu cestujících byl po necelém měsíci provoz ukončen. Na český trh se Wizz Air vrátil v roce 2009, kdy oznámil otevření základny a zahájení letů do šesti destinací. V září tehdejšího roku po krachu SkyEurope Airlines společnost navýšila na většině linek počty letů. Přes určitou proměnu operovaných destinací základna v Praze stagnovala. To bylo v kontrastu s rozvojem základen Wizz Air v jiných východoevropských zemích. To se projevilo i snížením počtu bázovaných letadel ze dvou na jedno.

V posledním roce se snažil Wizz Air obohatit svou nabídku o nové destinace a zahájil tak lety do islandského Reykjavíku a izraelského Tel Avivu a dále oznámil zahájení letů do Kutaisy. Nyní je však zřejmé, že nedávné zastavení letů do Brna předznamenalo výrazné omezení aktivit společnosti v České republice a upřednostnění jiných zemí.

Štítky