Wizz Air oslavil 15 let provozu a 200 milionů cestujících

23.05.2019 - EvropaNízkonákladová společnost Wizz Air oslavila v neděli 15. výročí svého prvního letu. Ten se uskutečnil 19. května 2004 na lince z Katovic na londýnské letiště Luton. Jen několik dní předtím, 14. května 2004, společnost převzala na leteckém aerosalonu ILA v Berlíně od zástupců Airbusu svůj první letoun Airbus A320. Od té doby Wizz Air značně expandoval, s flotilou 112 letadel Airbus se stal největší nízkonákladovou aerolinií ve východní Evropě a podle počtu přepravených cestujících čtvrtým největším low-costem v Evropě.

Oslava 200 milionů přepravených cestujících na letišti v Krakově (foto: Wizz Air)

Během 15 let provozu Wizz Air přepravil celkem 200 milionů cestujících. Stomiliontého pasažéra společnost odbavila v říjnu 2015. Zdvojnásobení tohoto počtu trvalo aerolinii tedy méně než čtyři roky. V posledním letech se společnost řadila k nejrychleji rostoucím leteckým společnostem v Evropě. Na oslavu milníku 200 milionu cestujících obdrželi všichni cestující slavnostního letu z Kyjeva do Katovic vouchery v hodnotě 200 eur.

Oslava 200 milionů přepravených cestujících na letišti v Krakově (foto: Wizz Air)

Rychlého růstu v posledních letech společnost dosáhla expanzí na nové trhy a rozšiřováním provozu na perspektivních základnách. Naopak některé pomaleji rozvíjející se báze a destinace společnost opustila. V loňském roce tak Wizz Air ukončil provoz své základny v Praze, která dlouhodobě stagnovala, a zastavil lety do Brna. Naopak uvolněné kapacity společnost přesměrovala na novou základnu ve Vídni a dalších základen ve východní Evropě.

Generální ředitel Wizz Air József Váradi uvedl: „Díky našemu výjimečnému obchodnímu modelu ULCC jsme lídry v oblasti komoditního průmyslu a jedné z nejoceňovanějších leteckých společností v Evropě. Naše vedoucí postavení na trhu a soustředění na region střední a východní Evropy nám dává výhodu. Umožňuje nám vstoupit na podceňovaný trh, ve kterém se snažíme zákazníky spíš přesvědčit o výhodách létání, než že bychom soutěžili o cestující stávajících leteckých společností.“

(foto: Wizz Air)

V souvislosti s Brexitem společnost založila ve Velké Británii pobočku Wizz Air UK, která má základnu na londýnském letišti Luton a operuje i z Gatwicku. V současnosti provozuje tato dceřiná aerolinie čtyři Airbusy A320 a pět A321. V nejbližší době má vzrůst počet provozovaných letadel na jedenáct.

Wizz Air v letošním roce otevřel novou základnu v polském Krakově a rozšířil lety z dalších bází v Polsku. Společnost rovněž dále otevřela nové linky z Gruzie, Rumunska, Makedonie a dalších zemích, kde působí. Začátkem března Wizz Air zařadil do své flotily první Airbus A321neo pro 239 cestujících.

V současnosti Wizz Air provozuje flotilu 112 letadel – 72 Airbusů A320, 38 letounů A321 a 2 Airbusy A321neo. Společnost má 25 základen, přičemž všechny jsou až na jednu ve východní Evropě. Provozuje okolo 650 linek do 146 destinací ve 44 zemích. Wizz Air výrazně také investuje do rozvoje své flotily a má objednáno celkem 182 letadel Airbus A321neo a 72 strojů Airbus A320neo.

Témata