Vueling získá sloty po Air France na letišti Orly

29.09.2021 - EvropaŠpanělská nízkonákladová aerolinie Vueling převezme 18 denních slotů na pařížském letišti Orly, které dosud držela Air France. Díky tomu bude moci společnost od listopadu rozšířit své lety z Orly o devět rotací denně.

Stane se tak na základě podmíněného souhlasu Evropské komise (EK) se státní pomocí Air France ve výši až 4 miliard eur, na které se po delším vyjednávání letos v dubnu dohodly Francie a EK. Podmínkou EK bylo, že v zájmu zachování hospodářské soutěže se Air France musí vzdát 18 slotů na pařížském letišti Orly. Toto letiště je dlouhodobě přetížené a Air France má na něm významnou tržní sílu.

Airbus A320 společnosti Vueling na letišti Orly (foto: Tomáš Hampl)

Dopravci létající na toto letiště dostali možnost požádat o 18 slotů po Air France. EK nakonec vybrala španělskou nízkonákladovou aerolinii Vueling, která spadá pod koncern IAG. Tato společnost byla vybraná na základě vyhodnocení úrovně kapacit a možné konektivity.

„To umožní Vuelingu rozšířit své aktivity na tomto velmi přetíženém letišti, což pomůže zajistit férové ceny a zvýší výběr pro evropské spotřebitele,“ uvedla Margrethe Vestagerová, místopředsedkyně EK.

Vueling létá na Orly od roku 2016 a v současnosti je Air France a Transavia třetím největším leteckým dopravcem na tomto pařížském letišti. Vueling nyní létá z Orly do 21 evropských destinací, přičemž 14 z nich se nachází ve Španělsku. Mezi provozovanými linkami společnosti je také spojení z Orly do Prahy, na kterém nyní létá dvakrát týdně s A320.

Témata