Travel Service představil první Boeing 737 MAX 8

01.02.2018 - Česká republikaČeská letecká společnost Travel Service převzala v úterý 30. ledna od výrobce první Boeing 737 MAX 8. Nový letoun imatrikulace OK-SWA nese barvy SmartWings, což je obchodní značka Travel Service. Po převzetí letoun odstartoval z továrního letiště Boeing Field v Seattlu k dodávacímu letu do Prahy. Na ruzyňském letišti pak nový 737 MAX přistál po 10 hodinách a 16 minutách letu ve středu ve 13:19.


Boeing 737 MAX 8 společnosti Travel Service poprvé přistává v Praze (foto: Letiště Praha)

Travel Service se tak zařadil mezi první letecké společnosti na světě, které novou generaci letadel Boeing 737 zařadily do flotily. Do konce letošního roku převezme společnost ještě pět dalších letadel 737 MAX. V příštím roce se pak počítá s převzetím dokonce 15 letadel tohoto typu. Do konce roku 2023 má Travel Service mít ve flotile celkem 39 letadel 737 MAX, které postupně nahradí nyní užívanou generaci 737NG.


Uvítání vodní slavobránou po prvním přistání v Praze (foto: Letiště Praha)

Travel Service kupuje osm letadel 737 MAX přímo od amerického Boeingu, ostatní letadla si pronajme od leasingových společností GECAS, AerCap, ALC a BOC Aviation. Nákup osmi letadel do majetku byl umožněn díky navýšení kapitálu akcionáři Unimex Group, CEFC a Canaria Travel.

Dnes odpoledne proběhl na pražském ruzyňském letišti slavnostní křest prvního Boeing 737 MAX ve flotile Travel Service. Akce se zúčastnili ministr dopravy ČR Dan Ťok, generální ředitel Travel Service Roman Vik, viceprezident CEFC China Wu Hongbing, viceprezident Boeingu pro obchod v Evropě Monty Oliver a další významní hosté.


Generální ředitel Travel Service Roman Vik představuje nový letoun (foto: Letiště Praha)

“Dnešní den je pro Travel Service přelomovou událostí, kdy začíná další etapa zásadní modernizace naší flotily. Travel Service dlouhodobě vykazuje dynamicky růst a nová letadla 737 MAX plně podpoří náš ambiciózní plán dalšího rozvoje, přinesou konkurenční výhodu a umožní rozšířit síť leteckých spojení o nové žádané destinace,“ uvedl Roman Vik z Travel Service, který ve své řeči dále shrnul hlavní přednosti nového typu. Podle Vika bude Travel Service nový 737 MAX nasazovat na dlouhé trasy. Vik zmínil novou linku z Tel Avivu na Tenerife, na které by se letoun měl objevit.

Viceprezident CEFC China Wu Hongbing uvedl, že vstup CEFC do akcionářské struktury umožnil realizovat obnovu flotily letadel. „Je to náš příspěvek nejen k rozvoji samotné společnosti, ale chceme se i nadále aktivně podílet na rozvoji pražského letiště jako leteckého hubu mezi Evropou a Čínou,“ dodal Wu Hongbing z CEFC.


Šéf Letiště Praha Václav Řehoř uvítal, že Travel Service bude létat s novým letounem z Prahy (foto: Letiště Praha)

Šéf Letiště Praha vyzdvihl přednosti nového letounu 737 MAX, zejména jeho nízkou hlučnost s tím, že letiště se snaží dopravce motivovat k nasazování modernějších a tišších letounů. „Jsem velmi rád, že společnost Travel Service, která je podle podílu přepravených cestujících jedním z nejvýznamnějších dopravců z Prahy, nový letoun jako je Boeing 737 MAX na Letišti Václava Havla Praha nasazuje.“ uvedl Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.


Viceprezident Boeingu pro obchod v Evropě Monty Oliver se zdraví s  generálním ředitelem Travel Service Romanem Vikem (foto: Letiště Praha) 

Po slavnostních projevech následoval křest nového Boeingu 737 MAX 8 a prohlídka interiéru nového letounu. Kabina letounu má modernější interiér odpovídající konceptu „Sky Interior“, který byl poprvé zaveden u Boeingů 787. LED osvětlení dodává pocit větší prostornosti a zlepšuje tak celkový dojem. Nový letoun je vybaven 189 moderními tenčími sedadly, jež jsou vybavený USB vstupem vhodným pro napájení elektronických zařízení. Cestování má rovněž zpříjemnit wi-fi připojení k zábavního portálu na palubě letadla. Letoun je poháněn novými úspornějšími motory CFM LEAP-1B a je vybaven novými winglety, které zlepšují aerodynamické vlastnosti křídla. Oproti současné generaci Boeing 737NG je letoun úspornější až o 14 procent.


Pásku u nového letounu přestřihli Roman Vik, generální ředitel Travel Service, Dan Ťok, ministr dopravy ČR, Ma Keqing, velvyslankyně Číny v ČR a Wu Hongbing, viceprezident CEFC China (foto: Letiště Praha)

Na svůj první komerční let se Boeing 737 MAX vydal hned dnes večer v 18:45, kdy jej společnost neplánovaně nasadila na svou večerní pravidelnou linku do Malagy. Zítra plánuje Travel Service nasadit svůj nový letoun na svou pravidelnou linku do Dubaje.


Sedadla v novém letounu Boeing 737 MAX 8 (foto: Tomáš Hampl)


Travel Service - Boeing 737 MAX 8 (foto: Letiště Praha)

Štítky