Detaily ke stávce v Lufthanse v pátek 2. září: 800 letů zrušeno, 130 tisíc cestujících postiženo

01.09.2022 - EvropaNa pátek 2.9. plánují odbory Vereinigung Cockpit (VC) stávku pilotů nákladních a dopravních letadel společnosti Lufthansa. Společnost nyní již zrušila na zítřek na 800 letů, zejména do hlavních základen ve Frankfurtu a v Mnichově. Podle odhadů společnosti je tímto rušením postiženo okolo 130.000 cestujících. "Pro výzvu VC ke stávce nemáme pochopení," řekl ve čtvrtek ve Frankfurtu nad Mohanem personální ředitel společnosti Lufthansa Michael Niggemann.

"Vzhledem k nadcházejícímu víkendu a konci prázdnin v Hesensku, Porýní-Falci a Sársku pracuje Lufthansa na co nejrychlejším obnovení normálního provozu," uvedla Lufthansa. Dopady stávky by se mohly projevit v letovém řádu a plných letadlech ještě v sobotu a v neděli.

Lufthansa také zveřejnila podrobnosti o stavu vyjednávání s odbory VC zastupující piloty Lufthansy. Podle nich společnost naposledy nabídla zvýšení základní měsíční mzdy o rovných 900 eur. Odbory požadují 5,5 % navýšení platů v letošním roce a od roku 2023 automatické vyrovnání nad inflaci. Chtějí také více peněz na sick days, dovolenou a školení. Odbory také kritizují plány Lufthansy na založení dceřiné společnosti s pracovním názvem Lufthansa CityLine II., jejímž hlavním účelem je mít nižší platové tarify pilotů než u mateřské společnosti. Podle mluvčího společnosti Lufthansa by veškeré požadavky odborů zvýšily náklady na personál v kokpitu o 40 %. Během dvou let by to znamenalo dodatečnou zátěž ve výši 900 milionů eur.

Nyní se tak zdá, že zítra dojde k opakování situace ze 27.7.2022, kdy stávkoval pro změnu pozemní personál Lufthansy. Lufthansa o zítřejší stávce a zrušených letech již informuje cestující i na svých webových stránkách. Veškeré lety do Prahy, kromě dvou letů z/do Mnichova provozovaných Embraery dceřiné společností Air Dolomiti jsou zítra zrušeny. Podobně z Vídně do Mnichova a Frankfurtu figurují zítra jen lety operované buď společností Austrian Airlines nebo Air Dolomiti. Také piloti dceřiné Lufthansy CityLine se stávky neúčastní a tak lety plánované letadly CRJ také nejsou rušeny.

deicing procedura prováděná ve Frankfurtu na letadle Boeing 747-430 společnosti Lufthansa, prosinec 2002 (autor: Konstantin von Wedelstaedt, Wikimedia Commons)

Témata