Piloti Lufthansy plánují v pátek 2. září stávkovat

01.09.2022 - EvropaOdborový svaz Vereinigung Cockpit (VC) ve středu večer oznámil, že piloti společnosti Lufthansa budou tento pátek stávkovat. Stávkovat mají jak piloti nákladních letadel, tak i osobních. Vyostřil se tak probíhající mzdový spor, který lidem zejména z jihu Německa zkomplikuje návrat z letních dovolených. Spolkové země Bádensko-Wüttembersko (do 10.9.), Bavorsko (do 12.9.), Hesensko (do 2.9.), Porýní-Falcko (do 2.9.) a Sársko (do 2.9.) totiž mají stále letní školní prázdniny.

Odbory VC požadují pro svých více než 5 000 pilotů v letošním roce zvýšení platů o 5,5 % a následně automatickou kompenzaci inflace. „Ani dnes jsme nedostali dostatečnou nabídku. Je to vystřízlivění a promarněná příležitost,“ uvedl mluvčí VC Matthias Baier. Na místě je otázka, zda má Lufthansa dostatečně promyšlenu svoji personální strategii. Z důvodu nedostatku personálu totiž společnost musela letos v létě v několika vlnách předem škrtat původně plánované lety. Současně se Lufthansa Group snaží nabírat nové zaměstnance. Za této situace tvrdošíjně odmítat navýšení mzdy stávajícím zaměstnancům se nezdá být úplně logické. Navíc přitom během červencových jednání se sesterskými odbory Verdi zastupujícími pozemní personál v mzdových otázkách také management nejprve nevyšel odborům vstříc. To vedlo 27. července k výstražné stávce. Lufthansa musela tak zrušit okolo tisíce letů, což postihlo přes 134 tisíc cestujících. Lufthansa utrpěla nejen finanční ztrátu, ale i ztrátu pověsti u cestujících, kterým náhle zrušený let zkomplikoval cestovní plány. Teprve po této zkušenosti byl management ochotný přijít s přijatelným návrhem.

Airbus A350 společnosti Lufthansa, listopad 2019 (foto: TJDarmstadt, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Nyní se zdá, že se celá situace opakuje. To vede k úvahám o kompetentnosti managementu Lufthansy, který se snaží stejným chováním docílit jiných výsledků. V době, kdy se Lufthansa rozhodla ve velkém nabírat nové zaměstnance, není stávka pilotů úplně skvělou vizitkou společnosti jako solidního partnera pro adepty o práci. Na portále www.be-lufthansa.com se aktuálně společnost snaží nalézt celosvětově přes 900 nejrůznějších pozic. Nejlogičtější by tak bylo, aby management ještě na poslední chvíli během dneška ustoupil a odborům VC narychlo předložil vstřícnou nabídku, neboť opakování červencové stávky a jejich důsledků zcela jistě není v zájmu akcionářů společnosti.

Navíc také v dceřiné společnosti Eurowings se piloti ve středu vyslovili pro stávku. Více než 90 % pilotů Eurowings souhlasí s tím, že v krajním případě mohou jejich odbory sáhnout i k tomuto kroku. Termín stávky pilotů Eurowings však dosud nebyl ještě upřesněn. Jejich odbory totiž ještě chtějí pokračovat ve vyjednávání o mzdách.

Témata