Verdi souhlasí s nejnovější mzdovou nabídkou Lufthansy

05.08.2022 - EvropaZástupci odborové organizace Verdi zastupující pozemní personál Lufthansy se včera po třech kolech jednání a výstražné stávce minulou středu dohodli s vedením společnosti a přistoupili na poslední verzi nabízeného zvýšení mezd. Zhruba 20 tisíc zaměstnanců pozemního personálu tak letos podle dohody uvidí na výplatní pásce nejméně o 325 euro více a příští rok od ledna ještě o dalších 2,5 % vyšší mzdu. Podle Christine Behle, zástupkyně odborů, například pracovníci check-in přepážek tak dostanou přidáno o 13,6 až 18,4 %. Konkrétně se bude jednat o částky mezi 377 a 498 eury měsíčně. Zástupci společnosti Lufthansa dokonce hovoří o 19,2 % navýšení mezd pro zaměstnance pracující v nejnižší platové třídě. Platnost nové dohody o mzdách je 18 měsíců.

Centrum sledování ztracených odbavených zavazadel Lufthansy na letišti Frankfurt (foto: Lufthansa)

Odbory požadovaly vyšší nárůst mezd než chtěla Lufthansa původně zaměstnancům nabídnout. Aby svoji vyjednávací pozici podpořily pádnými argumenty, zorganizovaly odbory minulý týden ve středu výstražnou stávku, kvůli níž musela Lufthansa zrušit více než tisícovku letů. Vedení společnosti Lufthansa ani její zákazníci si však ještě definitivně oddychnout nemohou. Zbývá totiž velmi reálná hrozba stávky, a to ze strany pilotů.

O jejich pracovních podmínkách má Lufthansa v těchto dnech intenzivně jednat s jejich odborovou organizací Vereinigung Cockpit, neboť vedení společnosti si rozhodně další stávku uprostřed letních školních prázdnin nedokáže dost dobře představit. Velmi by poškodila renomé společnosti. Další stávka je rovněž nežádoucí v kontextu výhledu celkového letošního zisku skupiny Lufthansa kolem 500 miliónů euro a faktu 9miliardové státní pomoci v roce 2020. Vedení společnosti si dobře uvědomuje, že Lufthansa přežila v roce 2020 právě díky pomoci z kapes daňových poplatníků, kteří mají konečně šanci na omezeními nerušenou první letní dovolenou od roku 2019.

Témata