Lufthansa: po pozemním personálu chtějí stávkovat i piloti

01.08.2022 - EvropaPiloti německé letecké společnosti Lufthansa se vyslovili pro protestní akci, která by mohla mít podobné závažné následky na přepravu zákazníků společnosti, jako stávka jejich pozemních kolegů minulou středu, kdy musel dopravce zrušit přes 1000 plánovaných letů. V hlasování odborů Vereinigung Cockpit (VC) se pro protest se vyslovilo téměř 98% pilotů.

Výsledek hlasování ještě neznamená, že nutně ke stávce pilotů během školních prázdnin jižních spolkových zemí dojde. Management společnosti Lufthansa má ještě šanci stávku zažehnat. Podle mluvčího společnosti, respektuje vedení společnosti Lufthansa výsledky hlasování a doufá, že u jednacího stolu nalezne s odbory konstruktivní řešení.

Odborový svaz pilotů VC požaduje letos zvýšení platů o 5,5 % a automatické navyšování o inflaci. Odboráři rovněž chtějí zavést jednotnou a transparentní strukturu mezd pro všechny zaměstnance skupiny Lufthansa v Německu. Tedy například stejnou výši mezi pro piloty Lufthansy, ale i dceřiné společnosti Eurowings.

Podobně napjatá situace panuje nyní rovněž i u švýcarské dcery Lufthansy - u společnosti SWISS. Jak uvedl tamní odborový svaz Aeropers, tamní piloti z 80% odmítli vedením společnosti podaný návrh kolektivní smlouvy. Odbory s vedením společnosti SWISS již od dubna marně jednají o nové kolektivní smlouvě. Proto podle posledních vyjádření také i u společnosti SWISS stoupá riziko protestní stávky pilotů.

Boeing 747 společnosti Lufthansa a Airbus A340 společnosti SWISS na letišti v São Paulo, listopad 2013 (autor: Marco Aurélio Esparza, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Témata