Skupina PGL odstupuje od převzetí Condoru

13.04.2020 - EvropaPolská skupina PGL - Polska Grupa Lotnicza dnes potvrdila, že odstupuje od převzetí německé letecké společnosti Condor. Podle agentury Reuters skupina PGL potvrdila odstoupení s tím, že nebude poskytovat žádné další informace. Potvrdily se tak dřívější spekulace týdeníku Der Spiegel, že po vypuknutí koronavirové pandemie ztratí PGL o převzetí zájem.

(foto: Condor)

V uplynulých týdnech probíhal nepřerušeně proces nastartovaný lednovou soutěží. V únoru odsouhlasil převzetí Condoru německý antimonopolní úřad. Byl odsouhlasen plán na záchranu společnosti a soud ve Frankfurtu nad Mohanem zamítl protesty některých věřitelů. Z formálního hlediska zbývalo jen odsouhlasení akvizice Evropskou komisí během tohoto měsíce.

Pravděpodobným scénářem dalšího vývoje je zestátnění Condoru, o kterém přinesl informace začátkem tohoto měsíce Reuters. Podle zprávy agentury začala skupina PGL podmiňovat převzetí Condoru poskytnutím vysokých státních garancí. Podle Reuters byly garance v požadované výši pro Německo neakceptovatelné. Podle zdrojů agentury z německého ministerstva hospodářství se jevilo výhodnější aerolinii zestátnit a později za příhodnějších okolností prodat.

Skupina PGL překvapivě zvítězila letos v lednu v soutěži na převzetí společnosti Condor, která proběhla po loňském bankrotu britské skupiny Thomas Cook. Polská skupina předložila výhodnější nabídku než britská investiční skupina Greybull Capital a americký investor Apollo Global Management. Polská skupina nabídla 300 milionů eur a přislíbila, že zajistí stabilitu Condoru pro obchodní partnery, zaměstnance a cestující. PGL, který zastřešuje polskou leteckou společnost LOT přislíbil, že Condor bude i nadále létat pod vlastní značkou.

Je pravděpodobné, že kvůli současné pandemii koronaviru bude potřebovat záchranu samotný LOT. PGL prostředky vyhrazené na akvizici Condoru tak bude muset použít na záchranu své dceřiné společnosti. Vyloučena není ani další pomoc ze strany polského státu společnosti LOT.

Témata