Prodej Condoru polské skupině PGL není jistý

12.03.2020 - EvropaPodle německého týdeníku Der Spiegel je prodej Condoru polskému státnímu podniku Polska Grupa Lotnicza (PGL) čím dál tím méně jistý. Důvodem jsou dopady šíření koronaviru, zákazy letů a pokles zájmu o cestování. V důsledku tak bude zřejmě nutné, že finance připravené PGL na koupi Condoru bude potřebovat samotný LOT na svoji záchranu.

(ilustrační foto: Condor)

Společnost LOT se k těmto spekulacím vyjádřit nechce, Condor prohlásil, že dnes dojde k plánované schůzi věřitelů u soudu ve Frankfurtu nad Mohanem. Očekává schválení privatizačního plánu a začátkem dubna splacení státní půjčky, kterou Condor potřeboval od německého státu a spolkové země Hesensko na přežití po krachu mateřské společnosti Thomas Cook. Podle mluvčí Condoru jsou zatím jeho obchodní aktivity málo ovlivněny vývojem okolo koronaviru, což velmi hlasitě zpochybňují polská média. Navíc toto prohlášení bledne v kontrastu s čerstvým zákazem vstupu občanů EU do USA po dobu následujících 30 dnů.

Je také možné, že nynější kolo jednání povede k poskytnutí slevy. Skupina PGL argumentuje, že s pandemií za zády je hodnota Condoru výrazně menší než bylo dohodnuto v předchozích týdnech. Pokud by měl prodej Condoru polské PGL úplně ztroskotat, čekaly by Condor velké potíže zvláště pokud by německý stát trval na vrácení půjčky a firmu nijak nepodpořil. Navíc čas hraje proti Condoru a hledání nového strategického partnera by jistě nějakou dobu zabralo. Další vývoj je tak velmi obtížné za současné situace odhadnout.

Skupina PGL zvítězila letos v lednu v soutěži na koupi společnosti Condor, když předložila výhodnější nabídky než britská investiční firma Greybull Capital a americký investor Apollo Global Management. Minulý měsíc německý spolkový antimonopolní úřad schválil akvizici společnosti Condor skupinou PGL.

Štítky