Condor bude zřejmě zestátněn

02.04.2020 - EvropaPodle informací agentury Reuters je německá vláda připravena zestátnit leteckou společnost Condor a provést její pozdější privatizaci ve stabilnějších dobách.

Důvodem jsou dodatečné podmínky, které si dříve ohlášený kupec, polská skupina PGL klade vůči německému státu. Podle dobře obeznámených zdrojů Reuters z prostředí německého ministerstva hospodářství podmiňuje PGL převzetí Condoru existencí vysokých státních garancí. Důvodem jsou ekonomické dopady současné pandemie Covid-19. V požadované výši jsou však tyto garance pro Německo neakceptovatelné a jako vhodnější se ministerstvu hospodářství jeví firmu přechodně zestátnit. Jednání však dosud nejsou u konce, a tak ani PGL ani německé ministerstvo dosud k transakci nevydalo konečné oficiální prohlášení.

Condor - Airbus A321 (foto: Condor)

Připomeňme, že Condor byl na podzim roku 2019 jakožto německá letecká společnost a dcera zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook zachráněn díky překlenovacímu úvěru od státu ve výší 380 milionů eur. Původní plán počítal s tím, že na jaře 2020 bude firma převedena pod nového strategického partnera a splatí překlenovací úvěr. V současné době, kdy letecké společnosti jsou doslova ochromeny omezením cestování a tím i pádem poptávky po letecké dopravě, tak PGL bude zřejmě potřebovat finance určené na akvizici Condoru spíš na záchranu polského LOTu. Podle magazínu FVW již Condor samotný požádal německý stát koncem března o poskytnutí dalšího překlenovací úvěr ve výši 200 milionů eur.

Scénář zestátnění Condoru se tak nyní jeví jako nejpravděpodobnější varianta dalšího vývoje.

Štítky